Komentarz walutowy 18.05.2016

Uczestnicy rynku niecierpliwie wyczekują dzisiejszej publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu. Złoty osłabił się dziś wobec większości walut, najwięcej strat zanotował względem funta szterlinga.

W oczekiwaniu na publikację protokołu

Wczorajsze dane makro dotyczące inflacji konsumenckiej dopiero dziś wyraźnie umocniły dolara. Kurs EUR/USD dotarł dziś do poziomu 1,1254. Te same dane tyle, że dla Strefy Euro poznaliśmy dziś przed południem. Nie zrobiły one jednak większego wrażenia na euro. Być może dlatego, że inwestorów interesuje dziś tylko jedno – zapiski z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Średni kurs EUR wyniósł dziś 1,12 USD.

EUR/USD

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Zloty traci

Podczas dzisiejszej sesji złoty osłabił się wobec euro. Po dwóch dniach umocnienia widzimy wyraźny optymizmu wynikającego z sobotniej decyzji agencji Moody’s. Na rynek powracają dotychczasowe czynniki wpływające negatywnie na naszą walutę. Dzisiejsza publikacja dotycząca wynagrodzenia i zatrudnienia była całkiem dobra, jednak nie miała żadnego wpływu na notowania pary EUR/PLN. Średnia wartość euro podczas dzisiejszej sesji wyniosła 4,38 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Umocnienie dolara

Kurs dolara z poziomu 3,85 przesunął się dziś do 3,89. Uczestnicy rynku liczą, że w dziś opublikowanym protokole z ostatniego posiedzenia Fedu znajdą odpowiedzi na pytanie dotyczące terminu podwyżki stóp procentowych w USA. Po wczorajszej i piątkowej publikacji danych makro prawdopodobieństwo czerwcowej podwyżki wzrosło, jednak większość analityków jest do tego terminu bardzo sceptycznie nastawionych.  Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,88 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, kurs USD

 

Źródło: biznes.pl

Dyskusje trwają, a frank ponownie drożeje

Kancelaria Prezydenta nadal pracuje nad projektem ustawy o pomocy dla osób, które zaciągnęły kredyt w walucie obcej. W oczekiwaniu na te poprawki pojawił się nowy problem, który dotyka NBP. Dyskusje dotyczą tego, czy Narodowy Bank Polski powinien zaangażować się w pomoc w znalezieniu rozwiązania dla frankowiczów? Kurs franka tymczasem powędrował podczas dzisiejszej sesji w górę, a jego średnia wartość wyniosła 3,95 PLN.

CHF/PLN

kurs franka, kurs CHF

Źródło: biznes.pl

9 groszy w górę

Funt miał dziś bardzo udaną sesję. Z poziomu 5,57 wzrósł do 5,66. To jednak nie zmiana faktu, że ryzyko Brexitu dalej mu ciąży. Niepewność na rynku związana z ryzykiem opuszczenia przez Wielka Brytanie UE stanowi czynnik ryzyka dla większości walut świata. W szczególności dla euro i dolara. Średni kurs funta wyniósł dziś 5,66 PLN.

GBP/PLN

kurs funta, kurs GBP, kurs funta szterlinga

Źródło: biznes.pl

18.05.2016
Trześniowski