Komentarz walutowy 19.01.2016

Niezdecydowanie na rynku walut – to charakteryzowało dzisiejszą sesję. Złoty umocnił się wobec głównych walut, lecz nie tak mocno, jak oczekiwali tego inwestorzy.

Leniwy wtorek

Dane dotyczące chińskiej gospodarki spowodowały nieznaczną poprawę sentymentu na rynku światowym. Również swój udział w tym miał wzrost ropy naftowej. Dolar bardzo leniwie, ale umacnia się wobec euro. Dziś już jednak niewiele może zmienić układ tej pary – przed nami jedynie odczyt danych dotyczących napływu kapitałów do USA, który raczej nie powinien za mocno wpłynąć na inwestorów. W godzinach popołudniowych kurs EUR/USD poruszał się w rejonie 1,0870. Impuls do obrania konkretnego kierunku notowań powinien pojawić się już w czwartek na ten dzień zostało zaplanowanie posiedzenie EBC, podczas którego zostanie podjęta decyzja w sprawie stóp procentowych w Strefie Euro.

EUR/USD

kurs euro w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

 

Złoty odzyskuje siły

Euro otrzymało dziś zastrzyk nieco lepszych danych makro. Indeks instytutu ZEW nie spadł aż tak mocno jak prognozowano, natomiast inflacja bazowa HICP dla Strefy Euro w ujęciu rocznym pozostała bez zmian. EUR/PLN powoli schodzi w dół, w godzinach popołudniowych EUR/PLN znajdowało się już w okolicy 4, 43 – najbliższy punkt opór to 4,40. Przyczyny tego spadku nie należy szukać w poprawie nastroju na rodzimym gruncie, lecz nieco dalej. Najprawdopodobniej uczestnicy rynku przygotowują już swoje pozycje pod czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. W centrum uwagi będzie Mario Draghi, w którego wypowiedziach wielu inwestorów będzie doszukiwało się sygnałów mogących wpłynąć na euro. Podczas dzisiejszej sesji średni kurs euro wyniósł 4,44 PLN.

EUR/PLN

średni kurs euro w ekantorze

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1092,profile-wykresy.html

 

Dolar odpuszcza, ale bardzo powoli

Dolar podczas dzisiejszej sesji najbardziej stawiał opór złotemu. Przez większość sesji utrzymywał się e rejonie poziomu 4,08. Przed południem pojawiła się dość silna próba przełamania poziomu 4,07 ale zakończyła się wybiciem kursu powyżej 4,09. Nastrój na rynku walutowym wydaje się optymalny to zawierania transakcji. Wielu graczy czeka jednak na jutrzejsze publikacje makro dla Stanów Zjednoczonych. Będą one miały spore znaczenie zarówno dal notowań głównej pary jak i decyzji Fedu wobec dalszej polityki monetarnej. Średni kurs dolara wyniósł dziś 4,08 PLN.

USD/PLN

dzisiejszy średni kurs dolara

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

 

Walka o tańszego franka trwa

Złotemu na parze z frankiem udało się podczas dzisiejszej sesji zejść do poziomu 4,04. Niestety nie na długo. Po osiągnięciu tej wartości nastąpił odwrót do 4,06. Osłabienie szwajcarskiej waluty może być trudniejszym zadaniem niż nam się wydaje. SNB nie ma zamiaru wprowadzać żadnych nowych zmian w swojej polityce monetarnej. Oznacza to, że musimy sami szukać rozwiązania z tej trudniej – zwłaszcza da „frankowiczów” – sytuacji. Zaprezentowany w piątek przez Kancelarię Prezydenta projekt zmian do ustawy o pomocy dla osób zadłużonych w walucie obcej spotkał się z falą krytyki. Zawiera on w opinii niektórych ekonomistów bardzo sprawiedliwe rozwiązania, ale nie zawsze dla wszystkich opłacalne. Dodatkowo koszt wprowadzenia takiej ustawy może przekroczyć możliwości finansowe banków. To, co dzieje się na naszym lokalnym podwórku w najbliższym czasie może mieć największy wpływ na notowania CHF/PLN. Średni kurs franka wyniósł dziś 4,06 PLN.

CHF/PLN

średni kurs franka w ekantorze

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

 

 

 

19.01.2016
Aniela Agopsowicz