Komentarz walutowy 19.04.2016

Handel na rynku walutowym nabiera rozmachu. Dolar chwilowo odpuścił i zanotował dziś lekkie osłabienie. Złoty niestety miał jedynie dobry początek sesji. Ropa naftowa powróciła do wzrostów.  

Euro nie daje odetchnąć

Euro systematycznie, powoli umacnia się wobec dolara. Korzysta z przypływu dobrych czynników. Do takich można zaliczyć opublikowany dziś indeks instytutu ZEW z Niemiec obrazujący nastrój inwestorów, który z 4,3 pkt wzrósł do 11,2 pkt. Dla uczestników rynku walutowego w tym tygodniu najważniejsze będzie czwartkowe posiedzenie EBC oraz wystąpienie publiczne jego prezesa. Średni kurs euro podczas dzisiejszej sesji wyniósł 1,13 USD.

EUR/USD

kurs euro

Źródło: biznes.pl

Dobry tylko początek

Złoty dziś praktycznie jednym większym ruchem odrobił wszystkie poniesione dzień wcześniej straty. Z poziomu 4,30 sięgnął wartości 4,28. Niestety dane o sprzedaży detalicznej oraz wartość produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej rozczarowała inwestorów, co dało się zauważyć po stopniowym wzroście euro. Kurs wspólnej waluty powoli powracał do poziomu z otwarcia dzisiejszej sesji. Średni kurs euro wyniósł dziś 4,29 PLN.

EUR/PLN

kurs euro

Źródło: biznes.pl

Umocnienie złotego

Na parze USD/PLN widoczne były dziś lekkie wahania, które sprowadziły dolara w dół. Złoty w tym przypadku mimo gorszych od oczekiwań danych makro utrzymał przewagę nad amerykańską walutą. Sentyment na rynku jest bardzo zmienny. Niedzielne spotkanie głównych producentów ropy naftowej zakończyło się bez porozumienia. Kolejne negocjacje dopiero w czerwcu. Po takim weekendzie inwestorzy z zainteresowaniem będą czekać na dzisiejszy wieczorny raport dotyczący tygodniowej zmiany zapasów paliwa. Średni kurs dolara podczas dzisiejszej sesji wyniósł 3,78 PLN.

USD/PLN

kurs dolara

Źródło: biznes.pl

Wahania kursu franka

Notowania franka szwajcarskiego na początku sesji zeszły dziś do poziomu 3,92. W dalszej części dnia frank zaczął odrabiać poniesione straty. Doniesienia analityków o tym, że Szwajcarski Bank Narodowy nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w związku z obniżką stóp procentowych daje nadzieję na umocnienie złotego. Średni kurs CHF podczas dzisiejszej sesji wyniósł 3,93 PLN.

CHF/PLN

kurs franka szwajcarskiego

Źródło: biznes.pl

Funt drożeje

Do referendum w sprawie Brexitu coraz bliżej. Nastroje w Wielkiej Brytanii powoli zaczynają się pogarszać. Wielu inwestorów jest ciekawych, co podczas dzisiejszego wystąpienia będzie miła do powiedzenia prezes BoE. Ostatnie doniesienia o kalkulacjach wyjścia Anglii ze Strefy Euro wskazują na to, że konsekwencje takiej decyzji dla kraju mogą być bardzo poważne. Dziś średni kurs funta wyniósł 5,44 PLN.

GBP/PLN

kurs GBP

Źródło: biznes.pl

 

19.04.2016
Trześniowski