Komentarz walutowy 19.05.2015

Wtorkowy handel na rynku walutowym miał bardzo zmienny przebieg zwłaszcza na parach USD/PLN i CHF/PLN. Dolar odrobił straty poniesione w zeszłym tygodniu. Euro ponownie było obciążane doniesieniami z Grecji.

 

 

Dolar odrobił straty

Notowania pary EUR/USD podczas dzisiejszej sesji można z całą pewnością powiedzieć, że należały do dolara. W godzinach porannych zaliczył on skok z poziomu 1,13 do wartości 1,11, która była kontynuowana przez dalszą część dnia. Amerykańska waluta odzyskała siły po zeszłotygodniowych stratach. Euro ponownie osłabiło się w związku z informacjami napływającymi z Grecji. Nastroje wokół niej pogorszyły się po doniesieniach o całkowitej utracie płynności finansowej w przypadku braku porozumienia z wierzycielami do końca maja. Premier Tsipras ma niecałe 2 tygodnie aby zakończyć negocjacje. Inwestorzy będą wyczekiwać dziś wieczornego wystąpienia publicznego prezesa Fedu Janet Yellen. Najważniejsza dla dolara będzie jednak w tym tygodniu środa, ponieważ wtedy zostanie opublikowany protokół z posiedzenia Fedu. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 1,12 euro.

 

Kurs EUR/PLN zależny ponownie od Grecji

Złotówka po wczorajszym osłabieniu wobec euro wróciła do punktu wyjścia i osiągnęła poziom poniedziałkowych notowań, tj. 4,03. Kurs jednak zmierzał przez całą sesję z powrotem do poziomu 4,05. Zmienność na tej parze walutowej może być spowodowana informacjami z sesji MFW w Polsce, podczas której zostało powiedziane, że łagodzenie polityki monetarnej w Polsce może być jeszcze potrzebne. Jeśli wartość złotówki wzrośnie i oddali inflacje od osiągnięcia określonego celu to RPP będzie zmuszona do podjęcia odpowiednich kroków. Póki co nie zapowiada się aby polska waluta zeszła poniżej 4,00. Jednak jeśli nasili się panika w związku z realnym zagrożeniem bankructwem Grecji, PLN może zejść poniżej tej wartości. Średnia wartość euro wyniosła 4,04 PLN.

 

Słabszy tydzień dla złotówki

Dolar wyraźnie umocnił się do złotówki. Podczas dzisiejszej sesji osiągnął poziom 3,61. Notowania tej pary walutowej pozostają pod presją wahań zachodzących na głównej parze walutowej. Ten tydzień zapowiada się ciekawie, duża liczba publikacji makroekonomicznych może wprowadzić spore zmiany na rynku walutowym. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,61 PLN.

 

Dane makro dyktują kurs franka

Notowania franka od wczoraj utrzymują się poniżej 3,90. Słabsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej nie pozwoliły wybić się szwajcarskiej walucie ponad tą wartość. Sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym wyniosła -2,8% co jest dużo gorszym wynikiem niż prognozowano. Dopiero na przyszły czwartek mamy zaplanowane kolejne odczyty dla tego kraju a wśród nich bilans handlu zagranicznego, na którym inwestorzy na pewno skupią całą swoją uwagę, a zwłaszcza na danych dotyczących eksportu. Średnia wartość CHF wyniosła dziś 3,88 PLN.

 

 

Zespół ekantor.pl

19.05.2015
Katarzyna Orawczak