Komentarz walutowy 19.07.2016

Wczorajsza sesja okazała się wyjątkowo korzystna dla polskiej waluty, która podążyła za trendem rynków wschodzących. Dodatkowo wsparły ją optymistyczne dane, dotyczące krajowego rynku pracy oraz ocena ratingu kredytowego. Dziś natomiast poznaliśmy ważne dane nie tylko z Polski, ale też z Wielkiej Brytanii, Niemiec i USA.

 

W oczekiwaniu na przełom
Od dnia ogłoszenia wyniku referendum w Wielkiej Brytanii, główna para walutowa oscyluje wokół wartości 1,10-1,11 wyczekując impulsu, którym może być czwartkowe posiedzenie EBC w sprawie stóp procentowych. Dzisiejsze dane, dotyczące nastrojów niemieckich inwestorów okazały się nieprzychylne i mogły przyczynić się do mocniejszego osłabienia wspólnej waluty, której średnia wartość wyniosła dziś 1,10USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar, kurs euro, kurs dolara
Źródło: biznes.pl

Korzystne wieści dla PLN
Początek tygodnia przyniósł złotemu korzystną koniunkturę, dzięki której znacznie wzrosły jego notowania względem euro. Czynnikami wspierającymi okazały się dane z polskiego rynku pracy oraz ocena ratingu kredytowego wystawiona przez agencję Fitch. Entuzjastyczne okazały się również dzisiejsze odczyty, dotyczące sprzedaży detalicznej, które były lepsze od prognozowanych, w związku z czym średnia wartość euro osiągnęła dziś 4,36 PLN.
EUR/PLN

Euro, złoty, EUR, PLN, kurs euro
Źródło: biznes.pl

Dolar nadrabia spadek
Dzisiejsze odbicie dolara w parze z PLN jest pewną próbą regeneracji sił, po wczorajszej silnej aprecjacji polskiej waluty. Chociaż dolar nadal postrzegany jest przez inwestorów jako rozsądna alternatywa w okresie niepewności, to mocne dane napływające w ostatnich dniach zza oceanu spotkały się z korzystnymi odczytami dotyczącymi polskiej gospodarki, co spowodowało, że średni kurs dolara osiągnął dziś 3,96 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, kurs dolara, dolar, złoty
Źródło: biznes.pl

Frank przeciwstawia się spadkowi
Przedstawiony dziś odczyt dotyczący inflacji konsumenckiej i producenckiej w Wielkiej Brytanii uspokoił nieco nastroje inwestorów związane z Brexitem, jednak zbliżający się termin spotkania EBC nie pozwala zapomnieć o niepewności oraz braku odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące przyszłości Wielkiej Brytanii. Frank szwajcarski stara się więc zminimalizować wczorajsze umocnienie PLN, jednak okazuje się, że czynniki oddziałujące na polską walutę są silniejsze w związku z czym średnia wartość CHF wyniosła dziś 4,01 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank szwajcarski, złoty, frank
Źródło: biznes.pl

GBP słabnie
Zaobserwowany w zeszłym tygodniu wzrost wartości funta przeszedł już do historii. Mimo korzystnych danych o inflacji w Wielkiej Brytanii oraz informacji o tym, że wdrażanie procesu opuszczenia UE przez ten kraj nie rozpocznie się wcześniej niż w 2017 roku, nie udało się uchronić funta przed osłabieniem. Mogły mieć na to wpływ mocne odczyty z Polski, w wyniku których średnia wartość GBP wyniosła dziś 5,20 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty, kurs funta
Źródło: biznes.pl
19.07.2016
Katarzyna Orawczak