Komentarz walutowy 19.08.2015

W oczekiwaniu na wieczorną publikację protokołu z posiedzenia Fedu inwestorzy doszukiwali się sygnałów rynku, które mogłyby sprzyjać przyjęciu września za termin pierwszej od wielu lat podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Duża zmienność na rynku walutowym była widoczna dziś ze względu na sporą ilość publikacji makroekonomicznych.

 

Wartość dolara zależna od danych marko i protokołu Fed

Główna para walutowa poruszała się dziś w obrębie wartości 1,10 odbijając się od górnej i dolnej granicy. Dzisiejsze popołudniowe dane makro będą miały najprawdopodobniej większą moc oddziaływania na notowania EUR/USD niż wczorajsze. Jeśli inflacja CPI będzie lepsza od oczekiwanej a protokół z posiedzenia Fedu będzie wskazywał na wrześniowy termin zmiany polityki monetarnej w USA, to możemy spodziewać się wzrostu wartości USD. Średnia wartość dolara podczas dzisiejszej sesji wyniosła 1,10 EUR.

Dane makro nie, Greckie porozumienie tak

Para EUR/PLN nie zareagowała na dzisiejsze dane o saldzie rachunku bieżącego w Strefie Euro. Mimo wzrostu tego wskaźnika, który teoretycznie powinien przyczynić się do umocnienia euro został zignorowany. Podczas dzisiejszej sesji euro umocniło się w stosunku do złotówki za sprawą zatwierdzenia trzeciego programu pomocowego dla Grecji przez Bundestag. Pierwszą rata wyniesie 26 mld euro, jej część w wysokości 13 mld euro zostanie przekazana już jutro. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,16 PLN.

Złotówka osłabiła się na parze z dolarem

Dzisiejsza szansa umocnienie się złotówki wobec dolara nie została dostatecznie wykorzystana. Poranna sesja wskazywała na umocnienie się PLN, jednak w godzinach popołudniowych mieliśmy już powrót do 3,77. Dane dotyczące sprzedaży detalicznej nie sprzyjały dziś naszej walucie. W ujęciu miesięcznym wypadła lepiej, jednak w skali roku to nie jest jeszcze to, czego oczekiwał rynek. Im bliżej i im większe szanse na zmiany w Stanach Zjednoczonych, tym więcej dolar zyskuje wobec walut rynków wschodzących. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,77 PLN.

Zwyżka na parze CHF/PLN

Notowania pary CHF/PLN zaliczyły dzisiaj skok do poziomu 3,87. Było to spowodowane spadkiem na parze EUR/CHF, która stanowi parę bazową. Wahania złotówki na parze z frankiem będą w najbliższym czasie duże w związku ze zbliżającymi się w Polsce wyborami do parlamentu. Rząd prześciga się w pomysłach na poprawę sytuacji osób, które mają zaciągnięte kredyty we franku. Podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym szwajcarska waluta została wyceniona średnio na 3,87 PLN.

Zobacz nasze pozostałe komentarze walutowe!

19.08.2015
Trześniowski