Komentarz walutowy 20.06.2016

Czy decyzja Brytyjczyków będzie miała wpływ na losy Wspólnej Europy? O tym dowiemy się już w czwartek. Na tę chwilę wiemy, że zagrożenie Brexitem wpływa na kursy walut, które dziś podążały w zupełnie innym kierunku niż w zeszłym tygodniu.

Dolar w opałach? Tylko przez chwilę

Inwestorzy zainteresowani dolarem analizowali dziś dwie sytuacje. Pierwsza to weekendowe sondaże z Wielkiej Brytanii, które po zeszłotygodniowym strachu o Brexit przyniosły wielu z nich ulgę. Prawdopodobieństwo wyjścia UK z UE maleje, dzięki temu do gry powrócił temat podwyżki stóp procentowych w USA. Zwłaszcza, że jeden z czołowych jej zwolenników (J. Bullard) w zeszły piątek podkreślił, że w myśl jego przewidywań Fed w przeciągu najbliższych dwóch lat zdecyduje się tylko na jedną rewizję stóp. Należy jednak podkreślić, że aktualnie decyzja Rezerwy Federalnej jest zależna od danych makro i sytuacji na rynku ogólnoświatowym, a te zmieniają się w sposób bardzo nieprzewidywalny. Para EUR/USD po szczycie w pobliżu 1,1380 w godzinach porannych zaczęła spadać w kierunku 1,1320. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,13 USD.

EUR/USD

kurs euro, kurs USD

Źródło: biznes.pl

Złoty odzyskuje siły, pytanie na jak długo?

Złoty po zeszłotygodniowym silnym osłabieniu aktualny tydzień na parze EUR/PLN rozpoczął od powrotu do wartości 4,38. Poprawa atmosfery na globalnym rynku sprzyja walutom rynków wschodzących, które w ostatnim czasie najbardziej reagowały na doniesienia z Wielkiej Brytanii. Niestety nie jest powiedziane, że zeszłotygodniowe szczyty się nie powtórzą. Wyniki referendum to jedna wielka niewiadoma. Średni kurs euro wyniósł dziś 4,38 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, kurs USD

Źródło: binzes.pl

Lekkie umocnienie złotego na parze z dolarem

Początek jednego z najważniejszych tygodni w tym roku był całkiem udany dla złotego również na parze USD/PLN. W prawdzie nasza waluta nie umocniła się tak solidnie jak na parze z euro, jednak powrót do poziomu 3,86 był zadowalający. Analitycy nie przewidują jednak kontynuacji trendu spadkowego. Bardziej prawdopodobny jest powrót do wzrostów, który już jutro może wywołać wystąpienie Janet Yellen przed kongresem. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,86 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, kurs USD

Źródło: biznes.pl

Czy słuszne są obawy o kurs franka?

Zeszłotygodniowy wzrost wartości franka spowodował, że uczestnicy zaczęli się obawiać drugiego czarnego czwartku. Widok szwajcarskiej waluty po 4 zł i 12 groszy niepokoił nie tylko osoby, które mają zaciągnięty kredyt w tej walucie, ale również sam SNB. Thomas Jordan, mimo, że zapowiedział interwencję na rynku walutowym w sytuacji kryzysowej nie zdążył zareagować. Frank po sobotnim sondażu w UK samoistnie osłabił się do poziomu 4,03. Niestety w dalszym ciągu jest to wartość nieakceptowalna przez większość inwestorów. W najbliższych dniach należy spodziewać się silnych wahań na tej parze. Średni kurs CHF wyniósł dziś 4,03 PLN.

CHF/PLN

kurs franka, kurs CHF

Źródło: biznes.pl

Funt mimo burzy na rynku drożeje

Dzisiejsza sesja polegała głównie na analizie ostatnich sondaży dotyczących referendum w Wielkiej Brytanii, które ma się odbyć już w czwartek. Brak wartościowych danych makro z lokalnego rynku uzależnia naszą walutę od czynników zewnętrznych. Mimo że na innych parach walutowych PLN zaczął odrabiać straty wobec GBP w dalszym ciągu pozostaje osłabiony. Funt rządzi się swoimi prawami. Im bliżej czwartkowego głosowania, tym większe prawdopodobieństwo silnych wahań na GBP/PLN. Średni kurs funta wyniósł dziś 5,66 PLN.

GBP/PLN

kurs funta, kurs GBP

Źródło: biznes.pl

20.06.2016
Aniela Agopsowicz