Komentarz walutowy 22.06.2016

Rynek walutowy powoli wycisza się przed jutrzejszym referendum w Wielkiej Brytanii, lokale wyborcze zostaną otwarte już o 8:00 czasu polskiego. Kursy walut nadal są bardzo zmienne i każdego dnia ich kierunek notowań jest nieco inny.

Euro zyskuje

Wczorajsze umocnienie dolara wynikło z dwóch przyczyn. Pierwszą z nich były słowa szefa EBC Mario Draghiego, który podkreślił, że perspektywy gospodarcze Strefy Euro są nadal słabe a inflacja nie kwapi się do wzrostu, więc w jego opinii bank centralny musi być gotowy do interwencji na rynku. Drugim powodem jest bardzo łagodne i optymistyczne przemówienie Janet Yellen, o którym pisałam rano. Podczas dzisiejszej sesji para EUR/USD kierowała się mocno w stronę 1,13. Z istotnych danych makro poznamy popołudniu wartość sprzedaży nowych domów na rynku wtórnym USA. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,12 USD.

EUR/USD

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Złoty wraca do łask

Złoty po wtorkowym chwilowym osłabieniu dzisiejszą sesję może uznać za bardziej udaną. Z poziomu 4,39 udało mu się zejść do 4,37 mimo braku jednoznacznych czynników. Analitycy i bankierzy zachęcają, aby w trakcie trwania jutrzejszego referendum oraz piątkowego ogłaszania wyników nie podejmować żadnych ryzykownych transakcji, ponieważ zmienność na rynku walutowym w tych dniach będzie bardzo duża. Dzisiejszy średni kurs EUR wyniósł 4,37 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Słaby dolar

Rynek walutowy wycisza się przed jutrzejszym referendum w Wielkiej Brytanii. Inwestorzy w większości przypadków postanowili powstrzymać się od bardziej ryzykownych transakcji. Kurs dolara dziś systematycznie słabnie. Od rana stracił już prawie 3 grosze, a dziś dopiero popołudniowa publikacja dotyczącą rynku nieruchomości z USA może go dźwignąć do góry. Średni kurs USD wyniósł dziś 3,87 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, kurs USD

Źródło: biznes.pl

Złoty umacnia się

Złoty po wczorajszym osłabieniu wobec franka szwajcarskiego do poziomu 4,08 dziś odrobił już prawię połowę strat. Helwecka waluta w ostatnich dniach służyła inwestorom za bezpieczną przystań, aktualnie ten stan uległ niewielkie zmianie. Jutro prawdopodobnie może nastąpić kolejny wzrost wartości CHF. Podwyższona zmienność na rynku walutowym będzie się utrzymywać na pewno do końca tygodnia, a w zależności od wyniku referendum nawet i dłużej. Średni kurs franka wyniósł dziś 4,04 PLN.

CHF/PLN

kurs franka, kurs CHF

Źródło: biznes.pl

To już jutro

Dzień, na który wszyscy czekali od dłuższego czasu nastąpi już jutro. Brytyjczycy od czwartkowego poranka będą mogli głosować w sprawie pozostania lub opuszczenia Unii Europejskiej. Oficjalnej wyniki poznamy w piątek z samego rana. Najnowsze sondaże wskazują na to, że UK pozostanie w UE, jednak silne wahania na rynku walutowym mogą utrzymywać się jeszcze długo po podaniu decyzji do wiadomości publicznej. Funt dziś zanotował spore osłabienie wobec złotego. Średni kurs GBP wyniósł dziś 5,68 PLN.

GBP/PLN

kurs funta, kurs GBP

Źródło: biznes.pl

22.06.2016
Trześniowski