Chat with us, powered by LiveChat

Komentarz walutowy 22.07.2015

Dzisiejsza sesja na rynku walutowym miała dość zmienny przebieg. Para EUR/USD powoli powróciła do wartości 1,08. Złotówka nieznacznie umocniła się wobec franka szwajcarskiego, który wyraźnie zaczął kierować się w stronę wartości sprzed zaostrzenia się greckiego kryzysu.

 

Dolar przygotowuje się na podwyżkę stóp procentowych w USA

Notowania pary EUR/USD oscylowały dziś na granicy 1,09. Lekkie umocnienie nastąpiło po opublikowaniu danych dotyczących wniosków o kredyty hipoteczne, które okazały się lepsze od poprzednich. Inwestorzy wyczekują jeszcze odczytów z rynku nieruchomości, które jeśli będą równie optymistyczne mogą zaprowadzić główną parę walutową poniżej 1,09. W czasie oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych w USA wielu uczestników handlu na rynku walutowym skupia się na dogłębnej analizie czynników makroekonomicznych. Ma to związek z kryteriami postawionymi przez prezes Fedu. Przypomnijmy, że jednym z warunków wprowadzenia zmian w polityce monetarnej Stanów Zjednoczonych jest poprawienie się sytuacji na rynku pracy oraz ogólna poprawa tamtejszej gospodarki. Na razie w zestawieniu z euro to dolar zbiera większe żniwo. Średnia wartość dolara podczas dzisiejszej sesji wyniosła 1,09 EUR.

 

Próba stabilizacji na parze EUR/PLN

Wczorajsza przewaga euro wobec złotówki dziś została w godzinach przedpołudniowych zmniejszona. Para EUR/PLN spadła do wartości 4,10, jeśli dane dotyczące koniunktury gospodarczej w Polsce okażą się dobre, możliwa jest kontynuacja zejścia w dół. Czynnikiem lokalnym, który również chwilowo umocnił polską walutę było przemówienie Marka Belki na posiedzeniu sprawozdawczym w Sejmie. W prezentowanym sprawozdaniu z zeszłorocznej działalności NBP uznał on prowadzoną politykę stóp procentowych za bardzo udaną a uniknięcie recesji w dobie światowego kryzysu za ogromny sukces. Wobec braku silniejszych bodźców z szerokiego rynku złotówka chwilowo skorzystała i umocniła się wobec euro. Średnia wartość wspólnej waluty wyniosła 4,11 PLN.

 

Dolar nie może się określić

Dzisiejsza sesja na parze USD/PLN charakteryzowała się dużą zmiennością. Wahania rozciągały się od 3,75 do 3,77 PLN. Wpływ na tę parę mogły mieć dalsze spadki na giełdzie surowców. Po nietrwającym długo odbiciu złoto powróciło w rejony 1085 dolarów za uncję. Tak duży spadek nie miał miejsca od ponad 5 lat, co wzbudziło duże zainteresowanie również na rynku walutowym. Podczas dzisiejszego handlu dolar został średnio wyceniony na 3,77 PLN.

 

Nadzieja na tańszego franka

Przemówienie prezesa NBP Marka Belki chwilowo wpłynęło kojąco na kurs franka szwajcarskiego. Notowania pary CHF/PLN zeszły przed południem poniżej 3,92. Choć nie trwało to długo może dać nadzieję na przyszłą korektę w dół. Szef Narodowego Banku Polskiego w swoim przemówieniu podkreślał różnice między sytuacją naszych „frankowiczów” a węgierskich. Wyjaśnił, dlaczego w Polsce nie opłaca się przewalutowanie kredytów tak jak miało to miejsce na Węgrzech. W ostatnim czasie pojawiły się propozycje pomocy osobom posiadającym kredyt we frankach ze strony rządu. To, które z nich zostaną wcielone w życie będzie zależne od październikowych wyników wyborów. Średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła dziś 3,92 PLN.

 

Zespół ekantor.pl

Zobacz nasze pozostałe komentarze walutowe!

 

22.07.2015
Katarzyna Orawczak