Chat with us, powered by LiveChat

Komentarz walutowy 22.09.2015

Na rynku walutowym zazwyczaj w połowie tygodnia zaczyna najwięcej się dziać. Wzmożoną zmienność dało się zauważyć podczas dzisiejszej sesji. Dolar umocnił się na parze z euro oraz złotówką. Frank szwajcarski natomiast zanotował zwyżkę na parze z PLN.

 

Umocnienie dolara

 
Czwartkowo – piątkowe osłabienie dolara zostało potraktowane przez rynek jako krótkotrwały epizod. Uczestnicy rynku pogodzili się z myślą, że podwyżka stóp procentowych w USA może prędko nie nastąpić. Wielu analityków prognozuje, że Fed ma dokonać zmian jeszcze w tym roku. Nie ma co do tego jednak pewności. Patrząc na wczorajsze i dzisiejsze spadki na rynku surowców oraz wahania na chińskiej giełdzie Rezerwy Federalne nie będą ryzykować. Na czwartek zostało zaplanowane wystąpienie publiczne szefowej banku centralnego USA. Być może dowiemy się na nim jakie są dalsze plany, co do polityki monetarnej tego kraju. Podczas dzisiejszej sesji dolar kosztował średnio 1,11 EUR.

Odwrócenie przewagi na parze EUR/PLN

 
Dzisiejsze pogłębienie wczorajszego spadku na parze EUR/PLN miało swoją przyczynę w słowach Petera Preata – głównego ekonomisty EBC. W swojej wypowiedzi podkreślił, że Bank Centralny UE jeśli będzie do tego zmuszony jest w stanie zwiększyć program skupu obligacji. W trakcie trwania sesji notowania zmieniły zupełnie swój bieg i mniej więcej w godzinach przedpołudniowych euro zaczęło się umacniać. W kalendarium makroekonomicznym mamy na dziś zaplanowaną publikację wskaźnika koniunktury gospodarczej w Polsce, który prawdopodobnie nie będzie miał większego wpływu na kursy walut. Po umocnieniu euro jego średnia wartość wyniosła dziś 4,19 PLN.

Dolar zwyżkuje w kierunku miesięcznego maximum

Skandal o oszustwie Volkswagena obiegł cały świat, czego efekty były bardzo dobrze widoczne na giełdzie akcji. Wartość tej firmy spadła do najniższego poziomu od wielu lat. Granda dotyczy prawdopodobnie 11 mln pojazdów. Mimo że problem dotyczył początkowo głównie samochodów, które zostały wyprodukowane na amerykański rynek dolar tylko przez pierwszą część sesji wahała się przed zwyżką. Chwilę po południu nastąpił skoku do wartości 3,7599. Punkt oporu został zaledwie muśnięty. Nie jest jednak powiedziane, że jeszcze podczas tej sesji zostanie on przebity. Sentyment na rynku jest bardzo zmienny, dlatego inwestorzy powinni pozostać aktywni na rynku. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,75 PLN.

Brak perspektyw na osłabienie franka

Notowania pary CHF/PLN niepokojąco kierowały się dziś ku poziomowi 3,86. Przykład franka szwajcarskiego na parze ze złotówką idealnie pokazuje jak nieobliczalny i zmienny może być rynek walut. Pierwszy i drugi tydzień września dał sporą nadzieję „frankowiczom” na przełamanie złej passy na parze CHF/PLN. Już dziś wiemy, że trend spadkowy raczej się nie wyklaruje. Dziś dodatkowym umocnieniem dla franka był wynik bilansu handlu zagranicznego, który był dużo lepszy od prognoz. Podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym frank został średnio wyceniony na 3,85 PLN.

22.09.2015
Aniela Agopsowicz