Komentarz walutowy 23.05.2016

Początek tygodnia przyniósł silne zmiany w notowaniach naszej waluty. Złoty niestety osłabił się wobec większości walut. Główna para walutowa poruszała się dziś względnie spokojnie, choć przewagę miał i tak dolar.

Czerwiec czy lipiec

Zeszłotygodniowy protokół z ostatniego posiedzenia Fedu przywrócił uczestnikom rynku nadzieję na podwyżkę stóp procentowych jeszcze w tym roku. Prawdopodobieństwo wprowadzenia zmian w czerwcu wzrosło, jednak większość inwestorów uważa, że bardziej realny jest lipiec. Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli Fedu świadczą o tym, że sytuacja gospodarcza USA jest stabilna i jeśli dalej się tak utrzyma, można brać pod uwagę nawet w najbliższym czasie podwyżkę stóp procentowych. Oprócz jutrzejszej publikacji danych makro dla uczestników rynku najważniejsze będzie piątkowe wystąpienie J. Yellen. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,12 USD.

EUR/USD

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Słaby początek tygodnia dla złotego

Bardzo słaby początek tygodnia dla złotego. Nasza waluta osłabiła się dziś wobec euro do poziomu 4,44 zbliżając się w ten sposób do tegorocznego maksimum ze stycznia. Opublikowane dane dotyczące indeksu PMI ze Strefy Euro rozczarowały, czego nie można powiedzieć o tych samych wskaźnikach z Niemiec, którym euro może zawdzięczać swój wzrost. Średni kurs EUR wyniósł dziś 4,44 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Dobry początek tygodnia

Dolar rozpoczął bardzo dobrze początek tygodnia. Umocnił się wobec złotego o 4 grosze i zbliżył się w ten sposób do maksimum z marca. Notowania USD/PLN były dziś podyktowane utrzymującym się optymizmem związanym z informacji na temat zbliżającej się podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Dziś kalendarium makro nie zawiera już żadnych publikacji, ale inwestorzy mogą zwrócić uwagę na rynek ropy naftowej, na którym dało się zauważyć lekkie osłabienie czarnego złota. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,95 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, kurs USD

Źródło: biznes.pl

Frank ponownie drożeje

Fala optymizmu umacniająca złotego względem franka zniknęła. Nasza waluta niestety powraca do słabszych notowań. Kurs CHF/PLN dotarł dziś do poziomu 4 zł. Inwestorzy obserwują bacznie to, co dzieje się na rynku ogólnoświatowym oraz wewnątrz naszego kraju. Zarówno i tu i tu nie brakuje wrażeń. Średni kurs szwajcarskiej waluty podczas dzisiejszej sesji wyniósł 3,99 PLN.

CHF/PLN

kurs franka, kurs CHF

Źródło: biznes.pl

Wzrost funta

Kolejna próba przebicie poziomu 5,75 zakończyła się niepowodzeniem. Widzimy wyraźnie, że funt brytyjski ma problemy z przekroczeniem tego poziomu. Mimo to umocnił się wobec złotego osiągając szczyty z zeszłego tygodnia. Aktualnie do referendum w sprawie Brexitu pozostał miesiąc. Inwestorzy bacznie przysłuchują się wypowiedzią polityków i analityków oraz rozważają każdy nowy sondaż. Średni kurs funta szterlinga wyniósł dziś 5,74 PLN.

GBP/PLN

kurs funta, kurs GBP

Źródło: biznes.pl

23.05.2016
Trześniowski