Komentarz walutowy 23.12.2015

Dziś na rynku walutowym były widoczne lekkie, przedświąteczne wahania. Nastąpiło spowolnienie umocnienia złotego wobec pozostałych walut. Głowna para natomiast powróciła do trendu spadkowego.

Przedświąteczne wahania na głównej parze walutowej

Dolar o wczorajszym osłabieniu dziś już zapomniał. Wtorkowa zwyżka na parze EUR/USD była chwilowym spadkiem sił amerykańskiej waluty, mimo że wczorajsze dane nie należały do najgorszych – PKB zaliczyło nawet lekki wzrost. Gorzej natomiast wypadła sprzedaż domów na rynku wtórnym. Dziś na rynku walutowym jest trochę ciekawiej pod względem publikacji makro, których mamy dość sporo. Z tą odmianą, że większość z nich inwestorzy zlekceważyli. Świąteczny nastrój wkradł się już na dobre na Forex. Średnia wartość euro wyniosła dziś 1,09 USD.

Spowolnienie spadku na parze EUR/PLN

Para EUR/PLN dziś notowania rozpoczęła stabilnie po nocnym spadku z poziomu 4,2540. Dopiero przed południem złoty umocnił się i chwilowo zszedł do 4,2370. Prawdopodobnie przyczyniła się do tego informacja o poziomie bezrobocia w Polsce, które utrzymuje się na bardzo niskim poziomie 9,6%. Wybicie kursu nastąpiło w godzinach popołudniowych. EUR/PLN uplasowało się okolicy 4,2445. Powrót do 4,25 jest mało prawdopodobny tak samo, jak zejście poniżej 4,23. Prawdopodobnie do końca roku kurs euro utrzyma się na dotychczasowym poziomie wahań. Średnia wartość wspólnej waluty wyniosła dziś 4,24 PLN.

Dolar w odwrocie

Podczas dzisiejszej sesji trend spadkowy na parze USD/PLN został zaburzony. Wczoraj kurs dotarł w rejon miesięcznego minimum 3,86 co jest główną przyczyną dzisiejszego poziomu notowań. Osłabienie złotego było spowodowane wahaniami na głównej parze walutowej. Dziś po południu poznamy kolejne istotne dla amerykańskiej waluty dane. Na szczególną uwagę zasługuję raport dotyczący dochodów i wydatków Amerykanów oraz wartości zamówień na dobra trwałego użytku. Jest prawdopodobne, że uczestnicy rynku nie zwrócą jednak na nie uwagi, ponieważ jak większość ludzi na świecie będzie już pochłonięte szałem zakupów przedświątecznych. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,88 PLN.

Wahania na parze CHF/PLN

Kurs franka wahał się dziś bardzo podobnie jak euro. Złoty początkowo zanotował lekkie osłabienie wobec szwajcarskiej waluty, dopiero w okolicy południa nastąpił spadek do 3,9130. Nie było to jednak trwałe zejście. Opublikowany dziś ważny indeks instytutu KOF, mimo że mocno odbiegał od prognoz nie wpłynął w widoczny sposób na tę parę walutową. CHF umocnił się do 3,9260. Większych zmian w kursie franka możemy się spodziewać dopiero po świętach. Średnia wartość CHF wyniosła dziś 3,92 PLN.

23.12.2015
Aniela Agopsowicz