Komentarz walutowy 24.11.2015

Najciekawszą zmianą na rynku walutowym jest widok 4 PLN za dolara, choć było to do przewidzenia, to wygląda egzotycznie. Być może już niedługo na parze EUR/USD również zobaczymy historyczny poziom poniżej wartości 1,04.

 

Dolar w lekkiej korekcie, ale z tendencją do umocnienia

Wtorek na rynku walutowym charakteryzował się małą zmiennością. Para EUR/USD ponowiła próbę do zarysowania wyraźnego trendu spadkowego. Wartość dolara ponownie zaczęła zbliżać się do poziomu 1,05 EUR. Świadczy o tym chociażby wczorajsze krótkotrwałe przebicie powyższego poziomu. Dziś obserwowaliśmy nieznaczną korektę w okolice 1,0650 jednak należy się spodziewać zejścia niżej do końca dzisiejszej sesji. Dziś opublikowana została rewizja PKB dla USA. Ogłoszone wartości umocniły dolara wobec euro. Średnia wartość euro wyniosła dziś 1,06 USD.

Droższe euro

Wtorek był lepszym dniem dla wspólnej waluty, która w trakcie sesji umocnił się do wartości 4,26 PLN. Jest to pierwsza taka zwyżka od ponad tygodni. W ujęciu ogólnym do tej pory wspólną walutę osłabiały informacje wypływające z Europejskiego Banku Centralnego. Gdy tylko pojawiają się pogłoski o tym, ze EBC jest skłonne przedłużyć program luzowania ilościowego lub zwiększyć skalę jego oddziaływania euro zaczyna się osłabiać. Same deklaracje wpływają już negatywnie na EUR. Z wypowiedzi Mario Draghiego wynika, ze bank centralny jest mocno zdeterminowany i jeśli będzie do tego zmuszony to użyje wszelkich możliwych narzędzi, aby zmniejszyć zjawisko deflacji. Ten temat przykrywał do tej pory dane makro, dopiero dziś były one zauważane przez inwestorów. Średnia wartość euro wyniosła 4,25 PLN.

Bariera 4,00 przełamana

Na parze USD/PLN nastąpiły ciekawe zmiany. Wczoraj późnym popołudniem i dziś w południe ponownie został naruszony poziom 4,00. Wydaje się, że może to być trwałe wyjście poza tę barierę jedynie z lokalnymi spadkami, ale nie niższymi niż 3,98. Dzisiejsze dane wsparły amerykańską walutę. W najbliższych dniach możemy spodzie silniejszych wahań ze względu na kumulację publikacji wskaźników ekonomicznych dla Stanów Zjednoczonych. Podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym za dolara trzeba było średnio zapłacić 3,99PLN.

Spokojnie na CHF/PLN

Dzisiejsze notowania pary CHF/PLN należały do jednych ze spokojniejszych. W pierwszej części sesji frank kosztował około 3,92. W godzinach popołudniowych nastąpiło jego lekkie umocnienie do 3,93. Kurs franka w najbliższych dniach będzie zależny od czynników napływających z szerokiego rynku. Inwestorzy mają nadzieję, że do końca roku wartość szwajcarskiej waluty zejdzie poniżej 3,87, są to jednak dość ryzykowne prognozy, zwłaszcza w perspektywie podwyżki stóp procentowych w USA jeszcze w tym roku. Średnia wartość franka wyniosła dziś 3,92 PLN.

 

24.11.2015
Trześniowski