Komentarz walutowy 25.02.2016

Z każdym kolejnym tygodniem sytuacja na rynku walutowym robi się coraz ciekawsza. Luty prawdopodobnie, jeśli nic się nie zmieni będzie miesiącem należącym do dolara, ponieważ wahania tej waluty mają ostatnio największy wpływ na inne par.

Dolar wyhamował, ale tydzień się jeszcze nie skończył

Dzisiejsze notowania głównej pary walutowej wahały się w przedziale 1,1004-1,1038, czyli zdecydowanie mniejszym niż wczoraj. Styczniowy poziom inflacji w Strefie Euro okazał się niejednoznaczny, a przez to negatywnie wpłyną na wspólną walutę. Opublikowane dziś dane zapewne dadzą sporo do myślenia przedstawicielom EBC, którzy już niebawem spotkają się na kolejnym posiedzeniu. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,10 USD.

EUR/USD

średni kurs euro w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

Umocnienie złotego

Pierwsza część dzisiejszej sesji pary EUR/PLN nie wskazywała na jakiekolwiek silniejsze ruchy ani w górę, ani w dół. Dopiero po godzinie 12 obserwowaliśmy stopniowe umacnianie się złotego. Z poziomu 4,37 nastąpiło zejście do wartości 4,35. Wspólnej walucie ciąży niepewność związana z kolejnymi ruchami EBC, któremu dzisiejsza publikacja inflacji niestety nie pomoże w podjęciu decyzji o zmianach w polityce monetarnej. Średni kurs euro wyniósł dziś 4,35 PLN.

EUR/PLN

średni kurs euro w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

Zmienne notowania na przez USD/PLN

Złoty umocnił się wobec dolara dopiero przy drugim podejściu. Najpierw nastąpiło lekkie zejście do 3,9570 od którego kurs odbił się w kierunku 3,96. Próba wybicia się USD ponad tę wartość skończyła się spadkiem do 3,94. Wahania par związanych z amerykańską walutą mają ścisły związek z publikacją danych makro, które ostatnio bywały bardzo różne. Dzisiejsze zamówienia na dobra trwałe były zdecydowanie wyższe od prognoz. Niestety duża liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych uspokoiła zapędy amerykańskiej waluty do kolejnych mocniejszych wzrostów. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,95 PLN.

USD/PLN

średni kurs dolara w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Powrót do spadków

Po dwóch dniach mocniejszych wzrostów frank szwajcarski osłabił się. Para CHF/PLN z poziomu 4,01 zeszła do wartości 3,97. Nie jest to wprawdzie poziom, którego rynek by oczekiwał, ale zapewne kurs poniżej 4 zł napawa optymizmem. Złoty widać nie reagował dzisiaj na czynniki, które teoretycznie powinny go osłabiać, czego skutkiem jest odzyskanie części poniesionych strat wobec CHF. Średni kurs szwajcarskiej waluty wyniósł 3,97 PLN.

CHF/PLN

średni kurs franka

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

25.02.2016
Aniela Agopsowicz