Komentarz walutowy 25.04.2016

W czasie, gdy inwestorzy koncentrują się na doniesieniach dotyczących środowego posiedzenia Rezerwy Federalnej, kurs euro zmienił kierunek notowań na wzrostowy. Poniedziałkowa sesja złotego nie należała do udanych. Osłabił się on wobec większości walut.

Dolar traci, euro zyskuje

Poniedziałkowa sesja przyniosła odwrócenie notowań głównej pary walutowej, które obserwowaliśmy w zeszłym tygodniu. Wpływ danych makro, które do środowego wieczoru poznamy, będzie bardzo ograniczony. Głównym wydarzeniem tego tygodnia będzie posiedzenie Rezerwy Federalnej oraz podjęta przez nią decyzja w sprawie stóp procentowych. Mimo że decyzja jest już prawie przesądzona, to uczestnicy rynków spekulują nad ewentualną zmianą nastawienia decydentów. Średni kurs euro podczas dzisiejszej sesji wyniósł 1,12 USD.

EUR/USD

kurs euro

Źródło: biznes.pl

Osłabienia euro ciąg dalszy

Złoty kontynuował dziś osłabienie wobec euro. Podczas poniedziałkowej sesji kurs euro dotarł do poziomu 4,38 ustanawiając w ten sposób nowe maximum na parze EUR/PLN. Dzisiejsza publikacja stopy bezrobocia z Polski nie zrobiła żadnego warzenia na notowaniach tych dwóch walut. Lekkie wahnięcia dało się zauważyć po podaniu wartości indeksu instytutu Ifo, który był słabszy od oczekiwań. Wpływ na wspólną walutę mogą mieć jeszcze dzisiejsze wystąpienia przedstawicieli EBC. Średni kurs EUR wyniósł dziś 4,38 PLN.

EUR/PLN

kurs euro

Źródło: biznes.pl

Maximum miesiąca osiągnięte

Mimo że dolar zanotował osłabienie wobec euro na głównej parze walutowej, wobec złotego umocnił się. Jego powolny wzrost obserwujemy już od początku miesiąca. Podjęte próby umocnienia przez złotego za każdym razem kończyły się niepowodzeniem. Aktualnie kurs dolara osiągną miesięczny szczyt. Przebicie poziomu 3,90 otworzyło mu drogę do dalszego wzrostu. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,89 PLN.

USD/PLN

kurs dolara

Źródło: biznes.pl

Frank szwajcarski ponownie straszy

Dzisiejsza sesja zdecydowanie nie ucieszy inwestorów posiadających zadłużenie we frankach szwajcarskich. Złoty osłabił się wobec franka o około 4 grosze. Dotknięcie bariery psychologicznej, jaką jest poziom 4 zł powoduje u niektórych uczestników palpitacje serca. Drożejącego franka możemy powiązać z powracającym tematem ustawy frankowej. Prezydent A. Duda zapowiedział, że prace nad jej poprawą, które pozwolą na jej wprowadzenie nieustannie trwają. Średni kurs ranka wyniósł dziś 3,99 PLN.

CHF/PLN

kurs franka

Źródło: biznes.pl

Funt błyskawicznie odrabia straty

Największą zmienność podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym zanotowano na parze GBP/PLN. Funt brytyjski jest walutą, która ostatnio w najbardziej dynamiczny sposób umacnia się wobec złotego. Dziś rano na parze GBP/PLN widzieliśmy jeszcze poziom 5,58, a w okolicy godziny 14 była to już wartość 5,65. Mimo trwającej niepewności na rynku lokalnym związanej ze zbliżającym się referendum funt systematycznie odrabia poniesione w ostatnich miesiącach straty. Dziś średni kurs GBP wyniósł 5,65 PLN.

GBP/PLN

kurs funta

Źródło: biznes.pl

25.04.2016
Aniela Agopsowicz