Komentarz walutowy 25.05.2016

Środa upłynęła pod znakiem stabilizacji na rynku walutowym. Dolar nie zwiększył swojej przewagi wobec euro. Inwestorzy czekają na kolejne dane makro i wystąpienie publiczne prezes Fedu.  

Dolar w natarciu

Jak się ma dziś dolar? Całkiem dobrze. Wczorajsza wartość sprzedanych domów na amerykańskim rynku była dużo wyższa od prognoz, co utrzymuje pozytywny nastrój na rynku. Początek środowej sesji wskazywał na przejęcie przewagi przez euro, zwłaszcza po wyśmienitej publikacji indeksu Ifo, który wzrósł mocniej od oczekiwań. Jednak tak się nie stało. Amerykańska waluta w drugiej części sesji ponownie wyruszyła w kierunku poziomu 1,10. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,11 USD.

EUR/USD

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Złoty odetchnął z ulgą

Dzisiejsza publikacja dotycząca stopy bezrobocia w Polsce miło zaskoczyła, ponieważ nastąpił spadek do 9,5%, czyli mocniej niż się spodziewano. Niestety nie miało to wpływu na notowania naszej waluty wobec euro. Kurs poruszał się dziś w przedziale 4,41-4,42. Złoty nieznacznie odetchnął z ulgą, zwłaszcza po informacji, że Komisja Europejska spuściła z tonu i postanowiła, aby nasz kraj rozwiązał swoje problemy sam, wewnętrznie – to jak powinno to być zrobione od początku. Średni kurs euro wyniósł dziś 4,41 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Niewielka stabilizacja

Mimo chwilowego oddechu dla złotego dolar nie odpuszcza. Dzisiejszy kurs USD utrzymywał się w okolicy 3,96. Niezmiennym fundamentem umocnienia dolara pozostaje możliwa podwyżka stóp procentowych w USA już w czerwcu. Tym żyją aktualnie rynki i wszystko, co jest z tym wydarzeniem związane ma największe dla inwestorów znaczenie. Dziś uczestnicy rynków skupią się jeszcze na tym, co będą mieli do powiedzenia przedstawiciele Fedu z Minneapolis oraz Dallas. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,96 PLN

USD/PLN

kurs dolara, kurs USD

Źródło: biznes.pl

Relatywnie stabilny frank

Frank szwajcarski przez pierwszą część sesji utrzymywał stabilny poziom 3,99. Dopiero w południe zaczął zwyżkować i przekroczył wartość 4,00. Szwajcarska waluta cały czas silnie reaguje na wszelkie zawirowania związania, do których dochodzi na rynku ogólnoświatowym. Podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym średni kurs franka wyniósł dziś 3,99 PLN.

CHF/PLN

kurs franka, kurs CHF

Źródło: biznes.pl

Funt pnie się w górę

Funt mimo porannego spadku na wartości, bardzo szybko odrobił straty i ustanowił nowy poziom maksimum na 5,82. Ryzyko wystąpienia W. Brytanii z UE maleje. Im bliżej referendum tym sondaże coraz bardziej się różnicują. Aktualnie przeważa opinia, że obywatele Anglii zdecydują o pozostaniu w Unii Europejskiej. Średni kurs funta wyniósł dziś 5,82 PLN.

GBP/PLN

kurs funta, kurs GBP

Źródło: biznes.pl

25.05.2016
Trześniowski