Komentarz walutowy 25.08.2016

Koniec tygodnia zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim wyczekiwane przez rynek wystąpienie Janet Yellen, które przyćmiewa dzisiejsze, ważne dane z USA. Ton wypowiedzi prezes Fed może mieć wpływ na nastroje inwestorów w najbliższych dniach.

 

Atmosfera wyczekiwania

Czwartek przynosi odreagowanie po wczorajszym spadku notowań euro. Takiego zachowania wspólnej waluty nie można jednak wytłumaczyć żadnymi odczytami, ponieważ opublikowany w Niemczech indeks instytutu Ifo wypadł słabiej od prognoz, a to oznacza, że nastroje wśród inwestorów nie są optymistyczne. Z kolei wpływ jutrzejszego wystąpienia prezes Fed podczas sympozjum bankierów jest tak silny, że dzisiejsze dane z USA, choć ważne, mogą nie mieć znaczącego wpływu na rynek. Średnia wartość euro wyniosła więc dziś 1,12 USD.

EUR/USD

EUR, USD, kurs euro, dolar, euro
Źródło: bankier.pl

W cieniu Jackson Hole

Sytuację pomiędzy złotym, a euro można uznać dziś za unormowaną. Słabsze nastroje wśród niemieckich inwestorów powinny działać na korzyść polskiej waluty, jednak relacja w tej parze wciąż pozostaje w cieniu zaplanowanych na piątek wydarzeń w USA. W przypadku, gdy słowa Janet Yellen dadzą nadzieję na podwyżkę stóp procentowych jeszcze w tym roku, PLN może skorzystać z ewentualnego osłabienia euro, którego średnia wartość wynosi dziś 4,31 PLN.

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty, kurs euro
Źródło: bankier.pl

Byle do piątku

Dziś w kalendarzu danych makroekonomicznych pojawił się szereg interesujących odczytów z USA, których wyniki poprały tezę o stabilności amerykańskiej gospodarki. To jeszcze silniej wpłynęło na oczekiwania inwestorów wobec jutrzejszej przemowy prezes Fed, jednak wcześniejsze zachowanie ze strony amerykańskiego banku centralnego sprawia, że rynek pozostaje wstrzemięźliwy do czasu, aż nie uzyska konkretnych informacji o dalszych planach Fed. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,81 PLN.

USD/PLN

USD, PLN, złoty, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty pod znakiem zapytania

Mimo, że ostatnie dane dotyczące polskiej gospodarki nie były pokrzepiające, to nie zdołały one zapoczątkować gwałtownej wyprzedaży złotego. Niepokojące informacje powodują jednak, że coraz głośniej mówi się o luzowaniu polityki pieniężnej w Polsce. Dzisiejszy protokół z posiedzenia RPP może dać sygnał, czy należy się w niedługim czasie spodziewać obniżenia stóp procentowych w Polsce, co doprowadziłoby do spadku wartości złotego. Dziś średni kurs franka wyniósł 3,95 PLN.

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty, kurs franka
Źródło: bankier.pl

Wahania funta

Niepewność inwestorów wobec funta wywołuje wahania w notowaniach tej waluty. Niepewność ta będzie trwać, dopóki nie znikną wszystkie niepokoje związane z podjętą w czerwcu przez Brytyjczyków decyzją. Chociaż ostatnie dane dotyczące gospodarki tego kraju okazały się być wspierające dla funta, to jednak dziś w jego notowaniach można zaobserwować korektę wzrostowej tendencji, w związku z czym jego średnia wartość wyniosła dziś 5,04 PLN.

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
25.08.2016
Katarzyna Orawczak