Komentarz walutowy 25.11.2015

Sytuacja na rynku walutowym nabiera większego rozmachu. Europejski Bank Centralny swoimi komentarzami osłabia euro. Korzysta na tym przede wszystkim dolar, który osiąga rekordowe poziomy oraz pozostałe waluty.

 

Dolar korzysta ze słabości euro

Główna para walutowa jest atakowana ze wszystkich stron impulsami o różnych ładunkach. Z jednej strony mamy Święto Dziękczynienia w USA, najważniejszy dzień dla Amerykanów, który również rynek walutowy powinien wprowadzić w świąteczny nastrój. A z drugiej strony w konflikt międzynarodowe – mowa tu o ostatnim napięciu na linii Rosja-Turcja. Dodatkowym czynnikiem, który do końca roku będzie wywoływał fale na wykresach notowań jest zbliżające się posiedzenie Fedu poprzedzone raportem z amerykańskiego rynku pracy oraz spekulacje na temat planów EBC. Jego komunikaty w ostatnim czasie bardziej oddziałują na kurs euro niż dane makro, dowodem jest dzisiejsze osłabienie wspólnej waluty. Podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym kurs euro został średnio wyceniony na 1,06 USD.

Euro osłabiane przez EBC

Początek sesji na parze EUR/PLN był spokojny, kurs kroczył lekko powyżej 4,2550. Od godziny 8 rano rozpoczęły się silniejsze zmiany. Na początku obserwowaliśmy wzrost do 4,2670. Po informacjach z Europejskiego Banku Centralnego o planowanych zmianach w polityce monetarnej, które mają być na większą skalę niż planowano wcześniej spowodowały osłabienie wspólnej waluty. Niestety to nie pomogło złotemu w umocnieniu się. Teraz raczej będzie krótkoterminowo korzystał z „gorszych chwil” pozostałych walut oraz czynników napływających z szerokiego rynku. Opublikowana dziś wartość stopy bezrobocia nie została w ogóle zauważona przez inwestorów mimo, że była lepsza od poprzedniej. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,25 PLN.

Dolar powyżej 4 PLN

Dolar pomimo wielu utrudnień pnie się w górę. Dziś przebił poziomu 4,02. USD gra na słabości euro, które osłabiają władze EBC swoimi komentarzami i niepotwierdzonymi planami wobec polityki monetarnej UE. Spekulacje są wyżej cenione niż dane ekonomiczne, przynajmniej na parach z euro. Dziś dla dolara istotny będzie wstępny indeks PMI dla usług oraz ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Uczestnicy rynku również zwrócą uwagę na wysokość zamówień na dobra trwałego użytku. Średnia wartość USD podczas dzisiejszej sesji wyniosła 4,01 PLN.

Frank zależny od reszty świata

Frank szwajcarski utrzymywał się dziś w okolicy poziomu 3,93. Wahania pary CHF/PLN (co już nikogo nie dziwi) reagują na wszelkie informacje napływające szerokiego rynku. Dane makroekonomiczne publikowane dla tego kraju raczej nie mają większego znaczenia. Teraz w centrum jest to, co dalej ma zamiar zrobić EBC, aby wyjść z deflacji oraz to czy Fed podniesie stopy procentowe jeszcze w grudniu czy dopiero na początku 2016 roku. Średnia wartość franka wyniosła dziś 3,93 PLN.

 

25.11.2015
Aniela Agopsowicz