Komentarz walutowy 26.04.2016

Silne wahania kursów walut, to ostatnio codzienność. Złoty po wczorajszym osłabieniu dziś w dużym stopniu odrobił straty. Dzisiejsze nieznaczne umocniło euro wobec dolara, może być kontynuowana w kolejnych dniach. Wszystko zależy od tego, w jakim tonie wybrzmi decyzja Fedu podczas jutrzejszego posiedzenia.

Niezdecydowanie na EUR/USD

Główna para walutowa poruszała się dziś dość stabilnie w wąskim kanale wahań. W pierwszej części sesji kurs euro dotarł prawie do poziomu 1,13. Prawdopodobnie po publikacji danych ze Stanów Zjednoczonych para EUR/USD obierze konkretny kierunek notowań. Uczestnicy rynku największych zmian spodziewają się po podaniu informacji o zmianach w indeksie zaufania konsumentów. Średni kurs EUR wyniósł dziś 1,12 USD.

EUR/USD

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Złoty powoli odzyskuje siły

Źródłem negatywnych nastrojów na lokalnym rynku są przede wszystkim czynniki zewnętrzne. Osłabienia złotego nie należy postrzegać jedynie przez pryzmat nadchodzących wydarzeń, które mogą, ale nie muszą mieć negatywne konsekwencje dla naszego kraju – opinia agencji Moody’s. Siła osłabiająca złotego wyraźnie maleje. Widać było to po dzisiejszej sesji, podczas której złoty zaczął odrabiać straty poniesione wczoraj na parze z euro. Kurs wahał się dziś w przedziale 4,37-4,40. Średnia wartość wspólnej waluty podczas dzisiejszego handlu wyniosła 4,37 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Odwrócenie sytuacji

To, co dolar wczoraj zyskał, dziś w całości stracił. Trwający od zeszłego tygodnia trend wzrostowy na parze USD/PLN został dziś załamany. Z poziomu 3,91 nastąpił spadek do wartości 3,86. Takie ruchy na rynku głównych walut świadczą o tym, że napięcie nie opuściło inwestorów. Być może po jutrzejszym posiedzeniu Fedu trochę ono osłabnie i notowania zaczną się stabilizować. Średni kurs dolara podczas dzisiejszej sesji wyniósł 3,86 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, kurs USD

Źródło: biznes.pl

Odbicie od szczytu

Sytuacja na rynku ogólnoświatowym, czy powrót do rozmów o ustawie frankowej? Co było przyczyną umocnienia franka podczas kilku ostatnich sesji? Wydaje się, że jedno i drugie. Osłabienie złotego jednak nie mogło trwać długo, potencjał wyczerpał się i CHF/PLN powrócił poniżej 3,98. W najbliższych dniach notowania tej pary walutowej będą zależne przede wszystkim od czynników zewnętrznych. Średni kurs szwajcarskiej waluty wyniósł dziś 3,97 PLN.

CHF/PLN

kurs franka, kurs CHF

Źródło: biznes.pl

Funt chwilowo wyhamował

To jak ogromne było osłabienie brytyjskiej waluty dostrzegamy dopiero teraz. Kurs po kilkumiesięcznych spadkach zaczął odrabiać straty w dość szybkim tempie. Umocnienie wobec złotego o 10 gr dwa dni z rzędu to naprawdę niezły wynik. Funt złapał w żagle dobry wiatr, który po prostu wykorzystał. Podczas dzisiejszej sesji widać było wyraźne spowolnienie, które prawdopodobnie jest krótka przerwa w dalszych wzrostach tej waluty. Średni kurs funta wyniósł dziś 5,64 PLN.

GBP/PLN

kurs funta, kurs GBP

Źródło: biznes.pl

 

26.04.2016
Trześniowski