Komentarz walutowy 27.06.2016

Na rynkach finansowych nadal niespokojnie. Kolejne doniesienia o planach dotyczących dalszych losów Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej napędzają rynki do zmian i zwiększają nerwowość inwestorów. Złoty notuje straty wobec większości walut, jednak nieco mniejsze niż w piątek.

Co Fed na Brexit?

Rezerwa Federalna po decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej wydała oświadczenie, w którym podkreśla, że nie widzi zagrożenia finansowego dla amerykańskiej gospodarki. Inwestorzy i analitycy widzą to jednak inaczej, przynajmniej z perspektywy stóp procentowych. Szansa na ich podwyżkę w tym roku spadła do zera. Jedyne, co mogłoby pozytywnie wpłynąć na decydentów z Fed w tej sprawie, to wyśmienite dane makro, które prawdopodobnie, aż tak w najbliższym czasie nas nie zaskoczą. Dzisiejszy średni kurs euro wyniósł 1,10 USD.

EUR/USD

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Złoty cały czas traci

Decyzja o opuszczeniu UE spowodowała spore zamieszanie na rynku walutowym, które odbiło się na walutach rynków wschodzących. Nastroje na rynkach nie poprawiają się, co źle wpływa na złotego, który dziś od początku sesji tracił na wartości. Kurs euro przebił dziś poziom 4,46, co może oznaczać próbę zbliżenia się do kolejnego maksimum z zeszłego piątku. RPP podkreśliła, że na razie nie widzi potrzeby udzielania się na rynku. Przewiduje, że w dłuższym czasie złoty sam zacznie się umacniać. Średni kurs euro wyniósł dziś 4,46 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Dolar powyżej 4,065

Amerykańska waluta dzisiejsze notowania rozpoczęła nieco wyżej niż zakończyła się piątkowa sesja.  Kurs USD/PLN do południa wahał się w przedziale 4,00-4,06. Nastroje na rynku, jak widzimy, nie sprzyjają naszej walucie. Prawdopodobnie do czasu oficjalnych ustaleń wyglądu opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię rynek walutowy, będzie reagował dość nerwowo. Średni kurs dolara wyniósł dziś 4,05 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, kurs USD

Źródło: biznes.pl

Najbardziej niepokoi kurs franka

Inwestorzy najbardziej obawiają się o notowania pary CHF/PLN. Obecna sytuacja na rynku niestety nie sprzyja naszej walucie i na pewno za szybko nie powróci do normalności. Kurs CHF dotarł dziś do poziomu 4,15. Jeśli w najbliższym czasie zbliży się do 4,20 możemy spodziewać się kolejnych interwencji Szwajcarskiego Banku Narodowego. Na tę chwilę polscy kredytobiorcy walutowi muszą uzbroić się w cierpliwość i czekać na rozwój wydarzeń. Średni kurs CHF wyniósł dziś 4,15 PLN.

CHF/PLN

kurs franka, kurs CHF

Źródło: biznes.pl

Funt słabnie

Kolejna fala uderzeniowa dotarła do brytyjskiej waluty. Kurs GBP osłabił się wobec złotego do poziomu 5,32. Zmienność na rynku nadal jest wysoka. Napływ kolejnych informacji na temat procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z UE potęguję niepewność inwestorów. Być może po spotkaniu przedstawicieli banków centralnych z całego świata, będziemy wiedzieć coś więcej na temat sytuacji na rynkach finansowych. Angela Merkel zapowiedział, że dopóki rząd Anglii nie przedłoży stosownych dokumentów nie zostanie rozpoczęta żadna procedura Brexitu, natomiast z wypowiedzi Davida Camerona wynika, że on się tym nie zajmie, a dopiero jego następca, który prawdopodobnie zostanie wybrany dopiero w październiku. Jeśli rzeczywiście tak będzie, wszystko bardzo wydłuży się w czasie. Średni kurs funta wyniósł dziś 5,34 PLN.

GBP/PLN

kurs GBP, kurs funta

Źródło: biznes.pl

27.06.2016
Trześniowski