Komentarz walutowy 27.07.2016

Dziś wieczorem w zostanie opublikowana decyzja w sprawie stóp procentowych w USA. Mimo, że rynek nie spodziewa się podwyżek wcześniej, niż pod koniec tego roku, to jednak wydźwięk posiedzenia pokaże, jak FOMC ocenia kondycję amerykańskiej gospodarki.

 

Spokój przed decyzją FOMC
Ruchy w obrębie EUR/USD są dziś nieznaczne, a to za sprawą wyczekiwanej przez rynek decyzji, dotyczącej dalszego kierunku polityki pieniężnej Fed. Napływające wczoraj dane z USA zostały odczytane przez inwestorów, jako względnie korzystne, co nieznacznie wsparło dolara. Po południu zostanie opublikowanych jeszcze kilka ważnych danych z USA, jednak na te wzbudzające najwięcej emocji, trzeba będzie poczekać do wieczora. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,10 USD.
EUR/USD

EUR,USD, euro, dolar, kurs dolara
Źródło: biznes.pl

Kurs euro w górę
W ostatnich dniach złoty umacniał swoją pozycję względem wspólnej waluty, jednak jego aprecjacja nie była tak silnie związana z oczekiwaniami inwestorów wobec działania banków centralnych po decyzji o Brexicie, jak w przypadku innych walut rynków wschodzących. Wobec tego ewentualna decyzja Fed w sprawie stóp nie powinna mocno wpłynąć na tę walutę. Dziś jednak PLN traci względem euro, korzystającego z wyciszenia nastrojów przed ogłoszeniem wyników posiedzenia FOMC, którego średnia wartość wyniosła dziś 4,36 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty, kurs euro
Źródło: biznes.pl

 

Dolar umacnia pozycję
Napływ danych dotyczących amerykańskiej gospodarki w ostatnich dniach upewnia inwestorów, że USA jest już gotowe na podwyżkę stóp procentowych. Nie spodziewają się oni jednak, aby Fed podjęło taką decyzję wcześniej niż w grudniu tego roku. Dziś dolar ponownie zyskał w notowaniach względem polskiej waluty przewyższając piątkowe maksimum i osiągnął średnią wartość 3,96 PLN.
USD/PLN

USD,PLN, dolar, złoty, kurs dolara
Źródło: biznes.pl

Bariera pokonana
Frank szwajcarski pokonał dziś psychologiczną barierę 4,00, co  z pewnością było optymistyczną wiadomością dla polskich kredytobiorców.  Pojawiły się jednak pogłoski, że zachowanie CHF było związane z interwencją banku szwajcarskiego. Polska waluta nie może jednak czuć się bezpiecznie, ponieważ wciąż czeka ona na kluczowe decyzje w sprawie ustawy frankowej. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,99 PLN.
CHF/PLN

chf, pln, frank szwajcarski, złoty
Źródło: biznes.pl

Funt walczy z przeciwnościami
Niekorzystne dane z Wielkiej Brytanii dotyczące sprzedaży detalicznej nie zaszkodziły dziś mocno funtowi względem złotówki i sytuację w tej parze nadal można uznawać za względnie stabilną. Należy się jednak spodziewać, że dystans funta będzie się zmieniał wraz z kolejnymi informacjami dotyczącymi brytyjskiej gospodarki po referendum w sprawie Brexitu. Dziś średnia wartość funta wyniosła 5,20 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty, kurs funta
Źródło: biznes.pl
27.07.2016
Katarzyna Orawczak