Komentarz walutowy 29.08.2016

Niewielka ilość publikacji na początku tygodnia sprawia, że waluty pozostają pod wpływem piątkowych wydarzeń w USA. Zachowawcza postawa prezes Fed -Janet Yellen- nie zdołała ożywić rynku, jednak późniejsza interpretacja jej słów dokonana przez wiceszefa Rezerwy Federalnej wyraźnie wsparła dolara.

 

Kluczowe okażą się dane

Spokojny ton wypowiedzi prezes Fed nie został z euforią przyjęty przez rynek. Janet Yellen podczas piątkowego wystąpienia zauważyła, że ostanie kilka miesięcy co prawda przybliżyły bank centralny do zacieśnienia polityki, jednak z racji niepewności gospodarczej trudno przewidzieć, kiedy miałoby to nastąpić. Według wiceszefa Fed słowa te nie wykluczają wrześniowej podwyżki. Interpretacja Stanleya Fischera wyraźnie pomogła dolarowi zyskać w parze z euro, którego średnia wartość wyniosła dziś 1,11 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar, kurs euro, kurs dolara
Źródło: bankier.pl

Słabnący trend złotego

Wyczekiwane sympozjum bankierów w Jackson Hole nie spowodowało znaczących ruchów w parze EUR/PLN i polska waluta kontynuowała czwartkowy, słabnący trend. Dzisiejsza sesja nie przynosi zmian w relacji łączącej wspólną walutę ze złotym, dla którego ważne okażą się w tym tygodniu nie tylko nastroje globalne, ale również krajowe dane. Na wtorek zaplanowany jest odczyt finalnego PKB, natomiast w czwartek inwestorzy poznają PMI dla przemysłu. Dziś średnia wartość euro osiągnęła poziom 4,32 PLN .
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Skok dolara

Słowa wiceszefa Fed znalazły wyraźne odzwierciedlenie w notowaniach dolarach względem PLN. Amerykańska waluta w piątek rozpoczęła tendencję wzrostową, która dziś dodatkowo przybrała na sile. W przypadku, gdy zaplanowane na ten tydzień publikacje z USA będą optymistyczne , to wzmocnią się oczekiwania wobec zacieśniania polityki pieniężnej, a to z kolei ograniczy możliwość korekty złotego. Szczególne znacznie będą mieć sierpniowe dane z rynku pracy. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,87 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Złoty potrzebuje dobrych odczytów

Położenie, w jakim w ostatnim czasie znajduje się złoty, nie przysparza tej walucie rynkowej popularności. Inwestorzy krytycznie odnieśli się do założeń dotyczących budżetu na rok 2017. Niekorzystnie na kurs PLN działają również głosy o możliwym luzowaniu polityki pieniężnej. W przypadku, gdy zaplanowane na ten tydzień odczyty zawiodą oczekiwania, złotówka może nadal tracić względem franka, którego średnia wartość wyniosła dziś 3,95 PLN.
CHF/PLN

CHF,PLN, frank szwajcarski, złoty
Źródło: bankier.pl

Nie taki Brexit straszny

Seria dobrych odczytów z brytyjskiej gospodarki okazała się być wspierająca dla funta, który sukcesywnie próbuje odrobić ponoszone od czerwca straty. W tym tygodniu rynek pozna kolejne dane z Wielkiej Brytanii, jeżeli będą pozytywne, to perspektywa luzowania polityki przez BoE jeszcze mocniej się oddali, a to może przyczynić się do dalszej aprecjacji funta, którego średnia wartość wyniosła dziś 5,06 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty, kurs funta
Źródło: bankier.pl
29.08.2016
Katarzyna Orawczak