Chat with us, powered by LiveChat

Komentarz walutowy 3.11.2015

Polski złoty podczas dzisiejszej sesji na rynku walutowym umocnił się wobec euro oraz franka szwajcarskiego. Kurs dolara natomiast poszedł w górę, a główna para walutowa poruszała się w trendzie spadkowym.

 

Amerykańska waluta cały czas silna

 
Wczorajszy wskaźnik ISM okazał się trochę niższy od oczekiwań rynku, jednak nie na tyle, aby mówić o początkach kurczenia się gospodarki. Dzisiejsze publikacje raczej nie będą miały większego wpływu na kurs pary EUR/USD, który przed południem zszedł do poziomu 1,09. Dolar utrzymuje się w dobrej kondycji dzięki sprzyjającym czynnikom napływającym z szerokiego rynku. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 1,09 EUR.

Spadek euro

 
Para EUR/PLN po wczorajszej zwyżce dziś zanotowała spory spadek. Z poziomu 4,25 nastąpiło zejście do 4,24. Spore wahania na tej parze będą w najbliższych dniach nieuniknione. Przyczyn silniejszych ruchów należy doszukiwać się w tworzeniu się nowego rządu oraz w niepewności rynku, co do dalszych planów amerykańskiego banku centralnego. Waluty rynków wschodzących najbardziej obawiają się nieprzewidywalności Fedu. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,24 PLN.

Spore wahania na parze USD/PLN

Po zeszłotygodniowym wybiciu pary USD/PLN do wartości 3,91 uczestnicy rynku spodziewali się raczej wykreowania trendu wzrostowego. Zejście poniżej 3,86 spowodowało, że dolar zmienił nieco trochę tor. Dzisiejsze notowania amerykańskiej waluty charakteryzowały się dużą zmiennością. Początek był stabilny, dopiero w dalszej części sesji dolar spadł do 3,8546 a następnie wybił się do poziomu 3,8675. Czynnikiem ryzyka, który w nadchodzących dniach będzie miał największy wpływ na kursy walut pozostaje niezmiennie raport dotyczący sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,86 PLN.

Wtorek lepszy dla złotego

Dzisiejsze notowania złotego z frankiem miały stabilny początek, dopiero bliżej południa zaczęły się większe zmiany. Na początku wahań mieliśmy skok do 3,91, a następnie spadek i jego pogłębienie do wartości 3,9023. Inwestorzy z niecierpliwością czekają na wieczorne wystąpienie publiczne szefa SNB Thomasa Jordana. Liczą na to, że odniesie się on do planów przedłużenia programu QE w Strefie Euro. Średni kurs franka wyniósł dziś 3,90PLN.   

03.11.2015
Aniela Agopsowicz