Komentarz walutowy 30.05.2016

Leniwy początek tygodnia z dynamicznym zakończeniem. Tak prawdopodobnie będzie wyglądał handle na rynku walutowym w najbliższych dniach. Oprócz danych makro warto jeszcze zwrócić uwagę na posiedzenie EBC oraz wystąpienia publiczne przedstawicieli banków centralnych.

W oczekiwaniu na dane makro

W związku ze świętem w Stanach Zjednoczonych notowania głównej pary walutowej były ograniczone. Kurs euro wahał się w przedziale 1,10-1,11. Inwestorzy wyczekują najbliższych publikacji danych makro, ponieważ to on będą miały największe znaczenie dla członków Fedu, którzy będą decydować o podwyżce stóp procentowych w USA. Piątkowe wystąpienie Janet Yellen dało nadzieję na to, że może ona nastąpić już niedługo. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,11.

EUR/USD

Kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Bez większych emocji na parze EUR/PLN

Złoty stracił dziś przewagę wobec euro, jednak nie na tyle, aby nie móc tego w najbliższych dniach odrobić. Podczas dzisiejszej sesji zbyt wiele się nie działo. Oprócz publikacji inflacji konsumenckiej dla Niemiec, która wypadła zgodnie z oczekiwaniami inwestorzy nie mieli zbyt wielu bodźców. Natomiast jutro będzie zdecydowanie ciekawiej. Poznamy dynamikę PKB i inflację CPI dla Polski oraz szacunkowe dane dotyczące inflacji HICP dla Strefy Euro. Średni kurs euro wyniósł dziś 4,38 PLN.

EUR/PLN

Kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Brak inwestorów z USA osłabia dolara

Początek sesji wskazywał na to, że dolar umocni się wobec złotego i rozpocznie wędrówkę z powrotem w kierunku 3,97. Tak prawdopodobnie by się stało, gdyby nie fakt, że USA mają dziś święta a tym samym dzień wolny od pracy. Tymczasem złoty chwilowo przejmuje przewagę nad USD. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,94 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, kurs USD

Źródło: biznes.pl

Wahania franka na początku tygodnia

Ciekawie wyglądały dziś notowana franka szwajcarskiego. Na początku sesji osłabił się on wobec złotego do poziomu 3,96. Po publikacji indeksu instytutu KOF, który wzrósł ze 102,6 pkt do 102,9 nastąpił wzrost kursu franka do 3,97. Ta wartość utrzymywała się przez większa część sesji. Średni kurs CHF wyniósł dziś 3,97 PLN

CHF/PLN

kurs franka, kurs CHF

Źródło: biznes.pl

Funt odpoczywa przed ciężkim tygodniem

Notowania funta brytyjskiego podobnie jak dolara były dziś ograniczone ze względu na majowe święto bankowe. Kurs GBP wahał się w przedziale 5,75-5,77. W nadchodzącym tygodniu oprócz niezmiennego tematu Brexitu inwestorzy zwrócą jeszcze uwagę na dane makro. Średni kurs funta szterlinga wyniósł dziś 5,77 PLN.

GBP/PLN

kurs GBP, kurs funta

Źródło: biznes.pl

30.05.2016
Trześniowski