Komentarz walutowy 30.06.2016

Zmienność w notowaniach walut nadal jest duża mimo poprawy atmosfery na rynku. Dziś w końcu do głosu doszły dane makro, które w ostatnim czasie zeszły na dalszy plan. Złoty niestety osłabił się względem większości walut.

Powrót inflacji na europejski rynek

Dzisiejsze chwilowe umocnienie euro możemy zawdzięczać danym o inflacji, która w Strefie Euro po raz pierwszy od czterech miesięcy była dodatnia. Dzięki tej optymistycznej informacji kurs zawędrował do poziomu 1,1150. Okazał się on jednak silnym punktem oporu, którego wspólna waluta mimo sprzyjającej atmosferze na rynku nie zdołała przebić. To spowodowało spadek EUR/USD o 50 pipsów. Inwestorzy jeszcze dziś poznają dane z USA, które być może sprowadzą dolara poniżej wartości 1,11. Dzisiejszy średni kurs EUR wyniósł 1,11 USD.

EUR/USD

3006eurusd

Źródło: buznes.pl

Potencjał złotego gaśnie

Złoty kolejny dzień słabnie wobec euro. Słaba reakcja naszej waluty na optymistyczny klimat na rynkach wyhamowała jej siłę do wzrostu. Przyczyn umocnienia euro należy się również doszukiwać w lepszym niż oczekiwano odczycie inflacji HICP ze Strefy Euro, która wyniosła 0,1%. Oprócz danych makro inwestorzy w dalszym ciągu bacznie obserwują to, co dzieje się na Brytyjskiej scenie politycznej. Średni kurs euro wyniósł dziś 4,43 PLN.

EUR/PLN

3006eurpln

Źródło: biznes.pl

Dolar umacnia się

Obawy inwestorów wywołane Brexitem maleją. Dzieje się tak prawdopodobnie, dlatego że Wielka Brytania nie spieszy się z wszczęciem procedury wyjścia z UE zgodnie z traktatem Lizbońskim. Niestety złoty dziś nie wykorzystał tej okazji i osłabił się wobec dolara, któremu nie pomogły nawet dobre dane o inflacji. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,98 PLN.

USD/PLN

3006usdpln

 

Źródło: biznes.pl

Frank drożeje

Frank szwajcarski podczas dzisiejszej sesji umocnił się wobec złotego o 3 gorsze. Z tego wzrostu na pewno nie są zadowoleni polscy kredytobiorcy zadłużeni właśnie w tej walucie. Nasza waluta dzisiejszą słabość zawdzięcza nasileniu się czynników wewnętrznych, wśród których największy niepokój wzbudza zbliżająca się publikacja raportu jednej z agencji ratingowych. Średni kurs CHF wyniósł 4,07 PLN.

CHF/PLN

3006chfpln

Źródło: biznes.pl

Tydzień po Brexicie

Notowania funta w dalszym ciągu są bardzo zmienne, mimo że atmosfera na rynku po tygodniu od referendum uległa poprawie. Powoli dane makro oraz inne wydarzenia zaczynają powracać na rynek wychodząc z cienia Brexitu. Dzisiejsza rewizja dynamiki PKB za pierwszy kwartał w Wielkiej Brytanii nie zaskoczyła, jej wartość spadła zgodnie z prognozami. Wartość GBP podczas dzisiejszej sesji wyniosła średnio 5,32 PLN.

GBP/PLN

3006gbppln

Źródło: biznes.pl

30.06.2016
Trześniowski