Komentarz walutowy 5.10.2015

Początek tygodnia rozpoczęliśmy na rynku walutowym od publikacji indeksu PMI tym razem dla sektora usług. Zmienność w notowaniach była umiarkowana. Pary walutowe stabilizowały się dziś po piątkowym – słabszym niż oczekiwano – raporcie z amerykańskiego rynku pracy.

 

Dane z amerykańskiego rynku pracy mocno rozczarowały

 
Wielu inwestorów liczyło na to, że liczba miejsc pracy wzrośnie o 200 tys. wobec 173 tys. w sierpniu. Niestety wrześniowy wynik to zaledwie 142 tys. miejsc, w związku z tym coraz bardziej prawdopodobne staje się odłożenie podwyżki stóp procentowych w USA na odleglejszy termin. Pojawienie się takiej ewentualności spowodowało, że na rynku surowców były widoczne spore zmiany. Ceny metali przede wszystkim miedzi poszły w górę, wzrosła również wartość ropy – tutaj jednak przyczyny należy doszukiwać się w malejącej liczbie odwiertów w USA. Dzisiejsza sesja była bogata w publikację indeksów PMI dla sektora usług. Zarówno dla Niemiec jak i Strefy Euro jego finalna wartość była gorsza od prognozowanej. Powyższy wskaźnik dla Stanów Zjednoczonych zostanie opublikowany późnym popołudniem. Dolar po piątkowym osłabieniu poruszał się dziś w rejonie 1,220 – 1,250, a jego średnia wartość wyniosła 1,12 EUR.

Sytuacja na parze EUR/PLN

 
Notowania par EUR/PLN podczas dzisiejszej sesji były relatywnie spokojne. Z ważniejszych wydarzeń dla Polski były rozpoczynające się dziś dwudniowe obrady Rady Polityki Pieniężnej. Podczas tego posiedzenia zostanie podjęta decyzja w sprawie wysokości stóp procentowych. W opinii wielu ekspertów RPP nie dokona żadnych zmian. Utrzymująca się deflacja jest na tą chwilę najważniejszym wskaźnikiem, od którego zależy polityka pieniężna naszego kraju. Z ważniejszych publikacji makro poznaliśmy finalny odczyt indeksu PMI dla usług w Strefie Euro, który okazał się gorszy od prognoz. Jedynie wartość sprzedaży detalicznej wypadła nieco lepiej niż się tego spodziewano. Średnia wartość EUR wyniosła dziś 4,24 PLN.

Zmienny poniedziałek na parze USD/PLN

Para USD/PLN notowania rozpoczęła od lekkiego spadku z poziomu 3,78 do 3,77. W dalszej części sesji widoczna była stabilizacja, a następnie zwyżka. Powyższa para walutowa oddaliła się od osiągniętego w zeszłym tygodniu szczytu 3,80, w związku z gorszymi danymi z amerykańskiego rynku pracy. Uczestnicy Forex raczej pogodzili się już z myślą, że zmian w polityce monetarnej USA prędko nie będzie. Na najbliższe dni mamy zaplanowane kilka wystąpień przedstawicieli Fedu z różnych stanów, być może z ich wypowiedzi będzie mona wyłuskać jakieś wartościowe informacje. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,78 PLN.

Stabilizacja franka szwajcarskiego

Dzisiejsze notowania franka ze złotówką miały bardzo stabilny przebieg. Tylko na początku sesji nastąpił spadek wartości z 3,89 do 3,88, który utrzymał się przez pozostałą część dnia. W najbliższym czasie para CHF/PLN pozostanie pod głównym wpływem czynników napływających z szerokiego rynku. Ważne dla franka będą jutrzejsze dane dotyczące inflacji oraz czwartkowy raport z sytuacji na rynku pracy. Prognozy wskazują na lekką poprawę oby tych wskaźników. Średnia wartość franka wyniosła dziś 3,88 PLN.

05.10.2015
Aniela Agopsowicz