Komentarz walutowy 7.03.2016

Początek tygodnia na rynku walutowym zaczęliśmy od spekulacji rynku na temat czwartkowego posiedzenia EBC. Czy Mario Draghi tym razem spełni oczekiwania rynku? Kursy walut były dziś dość zmienne, złoty osłabił się wobec euro, ale zyskał na parze CHF/PLN.  

W oczekiwaniu na posiedzenie EBC

Opublikowane w piątek dane z amerykańskiego rynku pracy raczej nie wywarły na Fed presji szybkiego podnoszenia stóp procentowych. Sytuacja jest stabilna – tak jednak uważają analitycy, a nie decydenci z banku centralnego. O tym jak dane makro wpłynęły na ich sposób myślenia przekonamy się w przyszłym tygodniu. W najbliższym czasie w centrum uwagi pozostaje czwartkowe posiedzenie EBC, od którego rynki oczekują tym razem konkretnych działań. Spekulacje inwestorów wskazują na cięcie stopy depozytowej do poziomu poniżej zera. Dzisiejszy średni kurs pary EUR/USD wyniósł 1,09 USD.

EUR/USD

kurs dolara

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

Chwilowe osłabienie złotego

Wydarzenie zaplanowane na ten tydzień będą miały spory wpływ również na notowania naszej waluty. Złoty podczas pierwszej sesji w tym tygodniu nieznacznie osłabił się wobec euro. Kurs EUR/PLN poruszał się dziś w przedziale 4,31-4,33. Dzisiejsze kalendarium makroekonomiczne był praktycznie puste, co spowodowało skupienie się inwestorów na analizę wszystkich możliwych scenariuszy, jeśli chodzi o czwartkowe spotkanie EBC. Średni kurs EUR wyniósł dziś 4,33 PLN.

EUR/PLN

średni kurs euro

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

Wahania na parze USD/PLN

Dzisiejsze notowania pary USD/PLN na początku były bardzo spokojne, stabilnie utrzymywały się na poziomie 3,93. Bliżej południa kurs dolara zaczął się mocniej wahać i wspinać w kierunku 3,96. W oczekiwaniu na decyzję RPP, która zakończy swoje dwudniowe posiedzenie w piątek kurs USD będzie zależny przede wszystkim od czynników napływających z szerokiego rynku. Średnia wartość dolara podczas dzisiejszej sesji wyniosła 3,95 PLN.

USD/PLN

średni kurs dolara w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Kurs franka zmierza w dobrym kierunku

Frank szwajcarski na początku poniedziałkowej sesji umocnił się wobec złotego. W dalszej części dnia nasza waluta zaczęła powoli się umacniać i powróciła do poziomu 3,93. Ten tydzień będzie również szczególnie istotny dla CHF, ponieważ zostanie opublikowanych kilka danych makro, które są ważne dla szwajcarskiej gospodarki. Jutro poznamy sytuację na tamtejszym rynku pracy oraz wysokość inflacji konsumenckiej. Średni kurs franka wyniósł dziś 3,93 PLN.

CHF/PLN

dzisiejsze nototwania franka szwajcarskiego

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

 

07.03.2016
Trześniowski