Komentarz walutowy 7.04.2016

Co powie Janet Yellen? Po publikacji protokołów z ostatnich posiedzeń dwóch największych banków centralnych na świecie inwestorzy niecierpliwie czekają na komentarze ze strony ich przedstawicieli. Od nich zależy to, w jakim kierunku będą podążać kursy walut.

Jaki kierunek?

Wielu z inwestorów nurtuje pytanie, w jakim kierunku pójdą notowania głównej pary walutowej w kolejnym kwartale tego roku? Wczorajsze zapiski z protokołu Fedu nie wniosły nic nowego, czego by rynki finansowe jeszcze nie wiedziały. Kurs euro porusza się w wąskim kanale wahań. Uczestnicy rynku walutowego liczą na to, że podczas dzisiejszego wystąpienia publicznego Janet Yellen zdradzi odrobinę więcej szczegółów, niż miewała w zwyczaju do tej pory. Protokół z marcowego posiedzenia EBC został przyjęty przez EUR/USD dość spokojnie. W raporcie znajdowało się potwierdzenie przypuszczeń wielu analityków o pozostawieniu otwartej furtki do dalszych ewentualnych zmian w polityce monetarnej. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,13 USD.

EUR/USD

kurs euro

Źródło: biznes.pl

Kurs euro zmienia kierunek

Trzecia z rzędu próba wybicia euro może oznaczać tylko jedno, zmianę trendu. Codziennie nowy szczyt na parze EUR/PLN może zwiastować w niedługim czasie odwrócenie tendencji. Złoty widać, że wyraźnie traci moc. Większy zakres wahań na tej parez podczas dzisiejszej sesji był spowodowany publikacją protokołu z posiedzenia EBC oraz wystąpieniem publicznym przedstawicieli EBC. Ruchy w polityce monetarnej przeprowadzane w Strefie Euro stanowią aktualnie jeden z głównych czynników zmian zachodzących w notowaniu kursu euro. Średnia wartość wspólnej waluty wyniosła dziś 4,28 PLN.

EUR.PLN

kurs euro

Źródło: biznes.pl

3,77 pokonane, co dalej?

Dolar podczas dzisiejszej sesji umocnił się wobec złotego. Jaki ruch wykona dalej, będzie zależało od tego, co powie dziś w nocy (23: 30) prezes Fedu Janet Yellen. Raczej mało prawdopodobne, aby powiedziała coś, co drastycznie zmieni nastawienie rynku, w końcu słynie z tego, że waży każde słowo, które ma powiedzieć na temat polityki monetarnej w USA i związanych z nią przyszłych planów. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,77 PLN.

USD/PLN

kurs dolara

Źródło: biznes.pl

Frank drożeje

Wokół szwajcarskiej waluty coś drgnęło. Zapowiedz dalszego cięcia stóp procentowych przez SNB daje cień nadziei kredytobiorcom zadłużonym w tej walucie. Zdroworozsądkowe podejście do kursu CHF podpowiada, aby cieszyć się dopiero wówczas, gdy rzeczywiście wartość franka spadnie poniżej zeszłorocznego minimum 3,80. Dziś średni kurs szwajcarskiej waluty wyniósł 3,94 PLN.

CHF/PLN

kurs franka

Źródło: biznes.pl

Niespokojny kurs funta

Dzisiejsza sesja była równie interesująca, jak wczorajsza, jeśli chodzi o notowania złotego względem funta. Kanał wahań na parze GBP/PLN był bardzo duży, prawie pięciogroszowy. Rytm wahaniom, które ostatnio obserwujemy na tej parze nadają, co chwile nowe wyniki sondażu przeprowadzanego w sprawie Brexitu. Średni kurs funta podczas dzisiejszej sesji wyniósł 5,30 PLN.

GBP/PLN

kurs funta, kurs GBP

Źródło: biznes.pl

07.04.2016
Aniela Agopsowicz