Komentarz walutowy 9.05.2016

Poniedziałkowa sesja minęła bardzo spokojnie. Złoty umocnił się wobec euro, funta oraz dolara. Jedynie swoją przewagę utrzymał frank szwajcarski. Główna para walutowa po piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy poruszała się dziś bardzo stabilnie.

Czerwiec czy wrzesień

Rynek dziś jeszcze trawił piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Większość inwestorów nie spodziewała się tak małego przyrostu nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Mimo tak słabych kluczowych danych makro uczestnicy rynku w dalszym ciągu nie wiedzą, czego mogą się spodziewać po Fedzie. Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w czerwcu spadło praktycznie do zera. Kolejnym przewidywanym terminem, który aktualnie jest najbardziej brany pod uwagę to wrzesień. Dziś para EUR/USD osunęła się poniżej poziomu 1,14 USD.

EUR/USD

kurs euro

Źródło: biznes.pl

W oczekiwaniu na decyzję Moody’s

Złoty w tym tygodniu może cechować się umiarkowaną zmiennością. W związku z piątkowym przeglądem polskiego ratingu przez agencję Moody’s kurs euro może się wahać, jednak nie przewiduje się, aby notowania wzrosły do poziomu 4,50 – tak jak miało to miejsce w styczniu po cięciu ratingu przez agencję S&P. Dzisiejsza sesja upłynęła raczej w dobrym nastroju. Opublikowane rano dane o niemieckim przemyśle poprawiły humory uczestnikom rynku, co dało się zauważyć również na EUR/PLN. Parze udało się zejść chwilowo nawet do poziomu 4,40. Średni kurs euro wyniósł dziś 4,41 PLN.

EUR/PLN

kurs euro

Źródło: biznes.pl

Osłabienie dolara

Złoty zanotował również niewielkie umocnienie wobec dolara. Z poziomu 3,88 udało się zejść chwilowo do 3,86. Dzisiejsze kalendarium makro nie zawiera żadnych istotnych dla dolara danych, które mogłyby zmienić jego położenie. Większej siły można się spodziewać ze strony lokalnego rynku, na którym oprócz dyskusji na temat piątkowej decyzji agencji ratingowej ożyły również tematy niektórych obietnic wyborczych, a wśród nich kwestia wieku emerytalnego. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,87 PLN.

USD/PLN

kurs dolara

Źródło: biznes.pl

Dobre dane ze Szwajcarii

Frank szwajcarski, jako jeden z nielicznych umocniła się wobec złotego. Przyczyną wzrostu tej waluty są dobre dane dotyczące inflacji. W skali roku zmniejszyła się ona z -0,9% do -0,4%. Para CHF/PLN poruszała się dziś blisko poziomu 4,00 jednak ostatecznie go nie przekroczyła. Jutrzejszy poranek będzie również ważny dla franka, ponieważ poznamy raport z sytuacji na rynku pracy. Średni kurs CHF wyniósł dziś 3,99 PLN.

CHF/PLN

kurs franka szwajcarskiego

Źródło: biznes.pl

Brexit ciąży funtowi

Temat Brexitu nadal w centrum. Mimo że ostatnio trochę przycichło w kwestii czerwcowego referendum, to problem ten nadal ciąży funtowi. Inwestorzy wyczekują kolejnych sondaży na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. W centrum uwagi uczestników rynku w tym tygodniu będą dane makro (bilans handlu zagranicznego, produkcja przesyłowa) i przede wszystkim czwartkowe posiedzenie BoE. Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w dalszym ciągu jest bardzo znikome. Średni kurs GBP podczas dzisiejszej sesji wyniósł 5,58 PLN.

GBP/PLN

kurs funta

Źródło: biznes.pl

 

09.05.2016
Trześniowski