Koniec maja (komentarz walutowy 31.05.2017)

W środę kurs EUR/USD powędrował na północ i osiągnął wartość 1,12. Dobre nastroje wciąż towarzyszą złotemu, który w ostatni dzień maja utrzymał mocną pozycję względem podstawowych walut.

 

Umocnienie euro

W okolicach południa euro odnotowało wzrost wartości do pozycji 1,12 USD. Za relacje w głównej parze w ostatnich dniach odpowiadają przede wszystkim oczekiwania wobec dalszej polityki dwóch banków centralnych. Pogłoski o możliwym ograniczeniu przez ECB programu skupu aktywów mogą przemawiać za umocnieniem EUR. Równocześnie uwagę przykuwają dane z USA. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,12 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Dane z Europy

Dziś rynek zapoznał się między innymi z informacjami gospodarczymi z Niemiec, Francji oraz Strefy Euro. Zainteresowanie mogły wywołać szacunkowe dane o inflacji HICP w Eurolandzie. Publikacje ostatecznie nie miały jednak istotniejszego wypływu na relację w parze EUR/PLN. Złoty pozostaje silny, a średnia wartość euro wyniosła dziś 4,17 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Fed wciąż w centrum

Na część danych ze Stanów Zjednoczonych trzeba dziś jeszcze poczekać. Wieczorem zostanie opublikowana m.in. Beżowa Księga. Najwięcej emocji wywoływać będą jednak piątkowe dane z rynku pracy. Robert Kaplan, przedstawiciel Fed z Dallas, wyczekuje poprawy na tym polu. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,71 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Krajowe dane

Środowa sesja w końcu przyniosła informacje krajowe. Finalne PKB powędrowało nieznacznie w górę względem oczekiwań i wyniosło 4,2%. Rozczarowaniem okazał się natomiast wstępny odczyt na temat inflacji CPI. Dynamika w ujęciu rocznym wyniosła 1,9% przy prognozowanych 2,0%. Wiadomości te nie miały jednak większego wpływu na notowania złotego i dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,83.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt wciąż bez mocy

Słaba w parze ze złotym pozostaje brytyjska waluta, nad którą ciążą wybory mające się odbyć za osiem dni, a także zbliżające się negocjacje z Unią Europejską w sprawie Brexitu. Dziś co prawda pojawiły się dane z tego kraju, jednak ważniejsze informacje zostaną zaprezentowane jutro. Wtedy to przedstawiony zostanie indeks cen nieruchomości oraz PMI dla sektora przemysłowego. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,78 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
31.05.2017
Katarzyna Orawczak