Musisz to wiedzieć. Ważne dane i słowa M.Draghiego. 3 fakty walutowe 26.06

Poniedziałkowy kalendarz makro można powiedzieć, że prezentuje się krótko, ale intensywnie. Obok danych uwagę mogą zwrócić wystąpienia prezesa EBC – Mario Draghiego.

 

Indeks instytutu Ifo w Niemczech i stopa bezrobocia w Polsce

O godzinie 10:00 równocześnie zaprezentowane zostały dane z Niemiec oraz Polski, z tym że te pierwsze wzbudzają znacznie więcej rynkowego zainteresowania. Indeks instytutu Ifo obrazujący nastroje przedsiębiorców przewyższył oczekiwania i wyniósł 115,1 (prognoza 114,4). Natomiast stopa bezrobocia w Polsce okazała się zgodna z przewidywaniami.

 

Dane z USA: zamówienia w przemyśle

O godzinie 14:30 zostaną zaprezentowane wstępne dane o zamówieniach w przemyśle w USA. Informacje z tego kraju mogą mieć znaczenie w kontekście budowania nastrojów wokół dolara, który stracił w ostatnich dniach w związku z ostudzeniem oczekiwań co do działań Fed.

 

Dwa wystąpienia Mario Draghiego

Późnym popołudniem prezes EBC weźmie udział w rozmowie ze studentami Lisbon School of Economics and Management, a następnie wypowie się podczas otwarcia Forum Bankowości Centralnej ECB. Ostatnia postawa Mario Draghiego prezentowała się jednak “gołębio”.

 

Wydarzenia gospodarcze:

7:10 Wystąpienie szefa Fed z San Francisco (John Williams) – USA
10:00 Stopa bezrobocia – Polska
10:00 Indeks instytutu Ifo – Niemcy
14:30 Zamówienia na dobra bez środków trans., wst. (m/m) – USA
14:30 Zamówienia na dobra trwałego użytku, wst. (m/m) – USA
17:00 Wystąpienie publiczne szefa ECB (Mario Draghi) – Strefa Euro
19:30 Wystąpienie publiczne szefa ECB (Mario Draghi) – Strefa Euro

26.06.2017
Katarzyna Orawczak