Musisz wiedzieć: Dziś decyzja RPP. 5 faktów walutowych 6.06

Na dzień przed emocjonującą konferencją Mario Draghiego inwestorzy poznają kilka ważnych danych  z Europy. Natomiast w Polsce zapadnie decyzja o wysokości stóp procentowych – rynek nie spodziewa się zmian.

 

RPP poinformuje o decyzji

Dziś Rada Polityki Pieniężnej poinformuje o swojej decyzji w sprawie wysokości stóp procentowych. Najprawdopodobniej pozostaną one na dotychczasowym poziomie, dlatego wiadomość ta powinna pozostać neutralna dla złotego.Uwagę zwróci natomiast komunikat wydany po posiedzeniu.

 

Złoty słabszy

W kontekście złotego nie sposób wspomnieć o wczorajszym osłabieniu polskiej waluty. W szycie kurs EUR/PLN osiągnął wartości 4,20. Ruch ten został wyhamowany i na chwilę obecną para oscyluje w okolicach 4,18-4,19 PLN.

 

Dane z Europy

W połowie tygodnia opublikowanych zostanie kilka interesujących danych z państw Europy. O poranku poznaliśmy już raport o zamówieniach w niemieckim przemyśle. W dalszej części zaprezentowana zostanie dynamika PKB w strefie euro.

 

Wybory w Wielkiej Brytanii

Na czwartek zaplanowane są wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii, a patrząc na sondaże wcale nie jest pewne czy Partii Konserwatywnej z liderką – obecną premier Theresą May – uda się uzyskać większość. Może to wprowadzić kolejne zamieszanie w kursie funta, tym bardziej, że niebawem rozpoczną się negocjacje w sprawie Brexitu.

 

Wydarzenie tygodnia: konferencja M.Draghiego

Wciąż najwięcej emocji wywołuje jutrzejsze wystąpienie prezesa banku europejskiego. Jeżeli ton jego wypowiedzi okaże się bardziej “jastrzębi” niż dotychczas – może dojść do umocnienia euro.

 

Wydarzenia gospodarcze:

Decyzja ws. stóp procentowych – Polska

8:00 Zamówienia w przemyśle – Niemcy

9:30 Indeks cen nieruchomości – Halifax (m/m) – Wielka Brytania

11:00 Produkt Krajowy Brutto, fin.- Strefa Euro

16:30 Tygodniowa zmiana zapasów paliw – USA

07.06.2017
Katarzyna Orawczak