Musisz wiedzieć: Inflacja bazowa w Polsce. 3 fakty walutowe 12.06

Wtorek, 13 czerwca przynosi kontynuację krajowych informacji. Interesujące dane zostaną również zaprezentowane w USA i Wielkiej Brytanii, gdzie kolejno w środę oraz czwartek podejmowane będą decyzje w sprawie stóp procentowych.

 

Dane z Polski: inflacja bazowa oraz bilans płatniczy

Sytuacja złotego na początku tygodnia prezentuje się dobrze. EUR/PLN wynosi 4,18, USD/PLN 3,73, CHF/PLN 3,86, GBP/PLN 4,73. O godzinie 14:00 zaprezentowane zostaną kolejne dane z Polski. Dziś inwestorzy zapoznają się ze wskaźnikami inflacji bazowej oraz bilansem płatniczym.

 

Indeks ZEW oraz dane o inflacji z Wlk. Brytanii i USA

W szerszym ujęciu dziś uwagę skupiać będą publikacje w państwach Europy oraz w USA. O 11:00 zapoznamy się z nastrojami analityków i inwestorów w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech, natomiast w USA i Wielkiej Brytanii przedstawione zostaną dane o inflacji.

 

Wydarzenie tygodnia

Więcej emocji może przynieść druga połowa tygodnia. Jutro bowiem FOMC poinformuje o swojej decyzji w sprawie stóp procentowych, choć dla rynku ważniejszy jest komunikat wydany po posiedzeniu. Natomiast w czwartek w tej samej sprawie obradować będzie BoE.

 

Wydarzenia gospodarcze:

Inflacja konsumencka – Wielka Brytania
Inflacja producencka – Wielka Brytania
Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB Sabine Lautenschläger – Strefa Euro
Indeks instytutu ZEW – Niemcy
Bilans płatniczy – Polska
Wskaźniki inflacji bazowej – Polska
Inflacja producencka – USA

13.06.2017
Katarzyna Orawczak