Na dolarze bez zmian. Komentarz walutowy 15.01.2018

Na początku nowego tygodnia uwagę przykuwa słabość dolara. Kurs EUR/USD oscyluje wokół wartości 1,22. Dziś inwestorzy poznają m.in dane z Polski, w tym finalny odczyt inflacji CPI za grudzień. Aktywność na rynku walutowym może być ograniczona wolnym dniem w USA.

 

W USA dzień wolny, a dolar traci

Amerykańscy inwestorzy tydzień rozpoczną z opóźnieniem. Dziś bowiem w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Dzień Martina Luthera Kinga. Atmosfera na rynku nie sprzyja w tym czasie dolarowi, który mimo ostatnich solidnych odczytów, wciąż traci na rzecz euro. Dziś średni kurs EUR/USD pokazał wartość 1,22.

 

Inflacja w Polsce

W trakcie dzisiejszej sesji napłynie kilka interesujących danych z kraju. O godzinie 09:00 zapoznaliśmy się już ze wskaźnikiem przyszłej inflacji wg BIEC. O 14:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o bilansie płatniczym oraz finalny odczyt grudniowej inflacji konsumenckiej. Wstępny odczyt r/r wynosił 2,0%.

 

Handel zagraniczny w strefie euro

Pojedyncze dane napłyną dziś również ze strefy euro. Mowa o handlu zagranicznym. Dla euro kluczowe jest jednak obecnie to, jakie nastroje przyświecać będą ECB w nadchodzących miesiącach. Nie można wykluczyć, że bank retoryką będzie próbował ostudzić emocje wokół wspólnej waluty. Posiedzenie decydentów odbędzie się 25 stycznia.

 

Sytuacja na parach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

09:00 Wskaźnik Przyszłej Inflacji wg BIEC- Polska
11:00 Handel zagraniczny – Strefa Euro
14:00 Bilans płatniczy – Polska
14:00 Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, fin.- Polska

15.01.2018
Katarzyna Orawczak