Chat with us, powered by LiveChat

Na dzień przed 15. marca (komentarz walutowy 14.03.2017)

Nowy tydzień polska waluta powitała osłabiona,w związku z ogólnoświatowymi nastrojami, których kumulacja nastąpi już jutro. Wtorek przynosi jednak próbę stabilizacji notowań złotego. Traci natomiast funt po wiadomościach w sprawie Brexitu.

 

Korekta trwa

W trakcie dzisiejszej sesji euro kontynuuje korektę piątkowego wzrostu notowań, który nastąpił m.in. w skutek przecieków z ECB o rzekomej możliwej podwyżce stóp procentowych przed wygaśnięciem programu QE. Za umocnieniem wspólnej waluty w parze z dolarem opowiedziały się również dane o sytuacji na amerykańskim rynku pracy, które choć solidne to nie zdołały podsycić apetytu, w kwestii czerwcowego posiedzenia FOMC. Dziś średnia wartość kursu EUR/USD osiągnęła 1,06.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

W oczekiwaniu na środę

Dziś z państw Europy napłynęły dane na temat inflacji konsumenckiej. W Niemczech finalny odczyt okazał się zgodny z wcześniejszymi prognozami. Nieco zawiódł inny wskaźnik z tego kraju, mianowicie indeks instytutu ZEW, jednak w porównaniu do publikacji z lutego – okazał się być optymistyczny. Dziś złoty w parze z euro jest nieco silniejszy niż wczoraj, jednak wydarzenia do jakich dojdzie w najbliższym czasie mogą wywołać kolejne wahania w tej parze. Dziś średni kurs euro osiągnął 4,32 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Czas na podwyżkę

Ponowne umocnienie dało się dziś zaobserwować w parze USD/PLN. Inwestorzy są niemal przekonani, że w trakcie jutrzejszego posiedzenia FOMC dojdzie do podniesienia stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Z tego powodu reakcja dolara na tę wiadomość może być zrównoważona. Kluczowe będą sygnały mogące sugerować kolejny taki ruch w czerwcu. Dziś średni kurs USD osiągnął wartość 4,06 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane z Polski

Dziś na wykresie franka można było zaobserwować ruch w wyniku którego szwajcarska waluta umocniła się do wartości 4,04 PLN. Wzrost ten został jednak wycofany. Dziś inwestorzy mogli zapoznać się z krajowymi danymi dotyczącymi inflacji. Inflacja CPI  w ujęciu rocznym wzrosła z 1,7% do 2,2%. Lepiej zaprezentował się również wskaźnik przyszłej inflacji wg BIEC. Dziś średnia wartość CHF/PLN osiągnęła 4,03.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Brexit nadchodzi

Funt musi się natomiast mierzyć z cieniem, jaki na jego notowania rzucają informacje na temat Brexitu. Wczoraj posłowie przyjęli ustawę, która upoważnia premier do rozpoczęcia procesu opuszczenia struktur UE przez Wielką Brytanię równocześnie odrzucając poprawki zgłoszone przez Izbę Lordów. Jedna z nich miała zapewnić prawa obywatelom UE. Dziś średni kurs funta wyniósł 4,93 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

14.03.2017
Katarzyna Orawczak