Nowy tydzień rozpoczyna się ospale (komentarz walutowy 20.02.2017)

Napięcia polityczne oraz wciąż utrzymująca się niepewność wobec decyzji Donalda Trumpa podbijają awersję do ryzyka, równocześnie przysłaniając reakcję na dane. Skromny kalendarz makro oraz obchodzony w USA Dzień Prezydenta sprawiają, że dzisiejsza sesja przebiega spokojnie i jest echem minionego tygodnia.

 

Unormowanie relacji

Mimo, że wystąpienie prezes Fed podsyciło apetyt, co do trzech podwyżek stóp procentowych w tym roku, to słowa Janet Yellen nie przyniosły bezpośredniej zapowiedzi zacieśnienia polityki monetarnej na najbliższym posiedzeniu. Z tego powodu rynek zwróci uwagę na środowy protokół z posiedzenia FOMC. Obchodzony dziś w Stanach Zjednoczonych Dzień Prezydenta ograniczył aktywność rynku walutowego. W związku z powyższym na wykresie EUR/USD można było zauważyć próbę stabilizacji, a średnia wartość kursu głównej pary wyniosła dziś 1,06.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Dobre dane nie zmieniają nastawienia

Rosnąca awersja przysłoniła  silne odczyty dotyczące sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej w Polsce. Odnotowany na koniec tygodnia wzrost wspólnej waluty został dziś nieznacznie skorygowany. W trakcie dzisiejszej sesji rynek zapoznał się z odczytem inflacji producenckiej w Niemczech. Wskaźnik ten, w porównaniu do poprzedniego, wykazał wzrost dynamiki o 1,4%. Dziś średnia wartość euro wynika 4,32 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Brak aktywności

Piątek przyniósł wzrost wartości dolara względem złotego. Amerykańska waluta powędrowała z pozycji 4,05 do 4,07 PLN. Dziś ruch ten został nieznacznie wymazany, co ma związek z brakiem aktywności giełd w USA. W najbliższych dniach inwestorzy skupią się przede wszystkim na środowym raporcie z posiedzenia FOMC oraz wystąpieniach przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Średnia wartość dolara osiągnęła dziś 4,06 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Frank spokojniejszy

Spokojnie prezentuje się dzisiejszy wykres CHF/PLN, jednak polscy kredytobiorcy nie mają powodów do radości. W ostatnich dniach złoty stracił na wartości wobec franka, co ma związek z niepokojami o europejską scenę polityczną – a te najprawdopodobniej będą się nasilać. W tym tygodniu zostanie przedstawionych kilka krajowych danych, ale nie powinny mieć one silnego wpływu na notowania. Dziś średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła 4,05 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Umocnienie funta

W kierunku północy wykresu powędrował dziś natomiast funt. W piątek brytyjska waluta musiała się zmierzyć z danymi dotyczącymi sprzedaży detalicznej, które potwierdziły niepokoje prezesa BoE. W nadchodzących dniach rynek pozna jedynie zrewidowane dane na temat dynamiki PKB. Dziś średnia wartość funta osiągnęła 5,06 PLN.
GBP/PLN

GBP,PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

20.02.2017
Katarzyna Orawczak