Ogólnoświatowe nastroje (komentarz walutowy 25.01.2017)

Nastroje na rynku walutowym kumulują się wokół Donalda Trumpa. Decyzje podejmowane przez 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych, raz opowiadają się za umocnieniem dolara, a innym razem  – tak jak dzisiaj – powodują jego spadek. Interesująco prezentował się natomiast dzisiejszy wykres EUR/PLN.

 

Atmosfera zależy od Trumpa

W trakcie dzisiejszej sesji można było zaobserwować wzrost wartości wspólnej waluty. Mimo że opublikowany indeks instytutu Ifo, odzwierciedlający nastroje niemieckich przedsiębiorców, nie wypadł korzystnie. Najprawdopodobniej oznacza to, że inwestorzy bacznie przyglądają się realizacji obietnic nowego prezydenta USA, a kurs EUR/USD w dużej mierze zależy od oceny tych działań. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,07 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Euro w dół

Przedstawiony indeks niemieckiego instytutu Ifo, przy prognozach na poziomie 111,2 wyniósł zaledwie 109,8. Pogorszenie nastrojów w niemieckich przedsiębiorstwach nie spotkało się z natychmiastową reakcją rynku, jednak po kilku minutach kurs EUR/PLN zaczął wędrować na południe wykresu. Kluczowa dla euro wciąż pozostaje sytuacja za oceanem oraz wyrok Sądu Konstytucyjnego we Włoszech, mogącego skutkować wcześniejszymi wyborami w tym kraju. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,35 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar odnotowuje spadek

Solidny spadek został zarejestrowany także w parze dolara z polską walutą. Napływ informacji ze Stanów Zjednoczonych sprawia, że inwestorzy przede wszystkim zwracają uwagę na sytuację w tym kraju. Jeszcze przed końcem tygodnia zostanie przedstawionych kilka odczytów na temat kondycji gospodarczej USA, natomiast w środę 1 lutego odbędzie się pierwsze w tym roku posiedzenie w sprawie wysokości stóp procentowych. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 4,05 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Złoty podjął walkę

CHF, PLN, frank szwajcarski, złoty
Źródło: bankier.pl

Środowa sesja przyniosła również osłabienie franka szwajcarskiego, którego wartość w kulminacyjnym momencie sięgnęła 4,05 PLN. Dziś Polska zapoznała się z odczytem odnośnie stopy bezrobocia, który okazał się zgodny z prognozowaniem i wyniósł 8,3%. Dane te nie zmieniły relacji na wykresie walutowym. Dziś średni kurs franka osiągnął 4,06 PLN.
CHF/PLN

Poprawa nastrojów

Decyzja Sądu Najwyższego w Wielkiej Brytanii o koniecznej zgodzie parlamentu na rozpoczęcie procesu opuszczenia struktur UE, podtrzymuje dobrą atmosferę na funcie. Brytyjska waluta zanotowała dziś gwałtowny wzrost do wartości 5,11 PLN, jednak było to działanie chwilowe. W godzinach popołudniowych rynek przyjrzy się wystąpieniu szefa BoE – Marka Carneya. Dziś średnia wartość GBP wyniosła 5,10 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
25.01.2017
Katarzyna Orawczak