Osłabienie złotego (komentarz walutowy 13.02.2017)

Początek tygodnia mimo pozytywnych informacji dotyczących inflacji CPI w naszym kraju przyniósł nieznaczne osłabienie złotego wobec większości walut. Bogate kalendarium makroekonomiczne w nadchodzących dniach może jednak znacząco wpłynąć na notowania zarówno krajowej jak i zagranicznych walut.

Spokojny poniedziałek

Poniedziałkowa sesja była bardzo spokojna. Większej zmienności należy spodziewać się w kolejnych dniach, w których m.in. swoje wystąpienia publiczne będą mieć przedstawiciele Fedu. Notowania głównej pary walutowej nie uległy większej zmianie od piątku. Kurs wahał się w okolicy poziomu 1,06 z chwilowym skokiem w kierunku 1,07. W centrum uwagi inwestorów w dalszym ciągu pozostaje prezydent USA Donald Trump, którego wypowiedzi za każdym razem budzą wiele emocji. Dzisiejszy średni kurs pary EUR/USD wyniósł 1,06.

EUR/USD

euro, dolar, kurs euro

Źródło: Bankier.pl

Pozornie spokojny poranek

Początek dzisiejszej sesji nie wskazywał na osłabienie złotego. Kurs utrzymały się stabilnie w okolicy poziomu 4,29. W dalszej części dnia euro umocniło się do wartości 4,32. Niektórzy inwestorzy zapewne spodziewali się tego zwrotu. Nasza waluta nieznacznie poprawiła swoją pozycję po publikacji wartości inflacji CPI, która za miesiąc styczeń wyniosła 1,8% w zestawieniu r/r. Dzisiejszy średni kurs euro wyniósł 4,31 PLN.

EUR/PLN

kurs euro

Źródło: Bankier.pl

Lekkie umocnienie dolara

Mimo dzisiejszego wzrostu na parze USD/PLN do poziomu 4,06 w przestrzeni miesięcznej daje się zauważyć zahamowanie trendu wzrostowego. Złoty jest w ostatnim czasie bardzo wrażliwy na czynniki krajowe, których również nie zabraknie i w tym tygodniu. Dzisiejsza publikacja dobrych informacji o inflacji CP Inie zmieniła jednak za mocno pozycji złotego na parze z dolarem. Średni kurs amerykańskiej waluty wyniósł dziś 4,06 PLN.

USD/PLN

dolra, kurs dolara

Źródło: Bankier.pl

Osłabienie złotego

Dzisiejsza sesja nie przyniosła dobrych informacji frankowiczom, którzy w ostatnim czasie cieszyli się spadkiem wartości franka. Złoty niestety odbił się od poziomu 4,02 do wartości 4,05. Korekta do 4,04 nastąpiła po publikacji danych o inflacji. Zmienność na tej parze w nadchodzącym tygodniu będzie duża ze względu na bogate kalendarium makroekonomiczne zarówno dla Polski jak i świata. Dzisiejszy średni kurs franka wyniósł 4,04 PLN.

CHF/PLN

kurs franka

Źródło: Bankier.pl

Złoty również traci wobec funta

Poniedziałek również nie był najlepszy dla złotego na parze z funtem. Kurs z poziomu 5,04 podskoczył do poziomu 5,09. Dla inwestorów zainteresowanych tą parą walutową najważniejszy będzie wtorek oraz piątek. W tych dniach poznamy dane makro, które będą mieć najistotniejszy wpływ na notowania funta. Dzisiejszy średni kurs GBP wyniósł 5,08 PLN.

GBP/PLN

kurs funta

Źródło: Bankier.pl

13.02.2017
Katarzyna Orawczak