Piątek będzie kluczowy. Komentarz walutowy 24.08.2017

Choć sympozjum w Jackson Hole rozpoczęło się dzisiaj, to na najważniejsze informacje pojawią się jutro. Inwestorzy wyczekują, co też nowego powiedzą Janet Yellen oraz Mario Draghi. Nim to jednak nastąpi w międzyczasie zaprezentowanych zostanie kilka ważnych danych. Część z nich pojawiła się już dzisiaj.

 

Piątek z bankami

Na dzień przed kluczową konferencja w Jackson Hole euro wyhamowuje wzrosty. Pytań na rynku przed jutrzejszymi wystąpieniami nie brakuje. Pierwsza wypowie się Janet Yellen z Fed, następnie wieczorem głos zabierze Mario Draghi. W pierwszym przypadku spodziewany jest zmiana tonu w kierunku “gołębiego”, w drugim – pozostanie przy dotychczasowej retoryce, choć to “jastrzębie” sygnały byłyby pożądane. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,17 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Jaką postawę przyjmie Mario Draghi?

Relatywny spokój prezentuje się również w parze EUR/PLN. Pusty kalendarz danych makro dla strefy euro sprawia, że niemalże cała uwaga po europejskiej stronie skupia się na tym, co może powiedzieć Draghi w trakcie wystąpienia Jackson Hole. Choć rynek zdaje się w coraz mniejszym stopniu wierzyć w to, że mógłby zasygnalizować on możliwość wycofywania się przez bank z programu QE. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,27 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar czeka na prezes Fed

Sytuacja dolara skomplikowała się,a patrząc na wykres z początku roku, można nawet powiedzieć, że to bardzo. Dolar wciąż pozostaje osłabiony, a czynniki widoczne na horyzoncie raczej nie wydają się być mu sprzyjające. Jutro Janet Yellen – prezes Fed, której kadencja kończy się już na początku przyszłego roku – wypowie się w trakcie trwającego sympozjum. Trudno by utrzymał “jastrzębie” tony wobec czego spodziewana jest zmiana retoryki. Dodatkowo USD zmaga się z niepokojami wokół Donalda Trumpa. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,62 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Frank stabilnie

Kolejny spokojny dzień w parze CHF/PLN. Frank szwajcarski przez cały sierpień utrzymuje kurs łaskawy dla polskich kredytobiorców, co jest związane przede wszystkim z sytuacją na szerokim rynku. Złoty ma jednak wsparcie w postaci danych makro. Dziś pojawiły się informacje na temat stopy bezrobocia. Opublikowany został również raport z posiedzenia RPP. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,75 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane z Wielkiej Brytanii

Dziś można powiedzieć, że brytyjska waluta odbiła się od dna, którym były sześcioletnie minima. W kulminacyjnym momencie wartość tej waluty spadła do 4,63 PLN. Podczas dzisiejszej sesji nie zabrakło danych z tego kraju. Zrewidowane PKB za II kwartał okazało się zgodne z prognozami. Rozczarowanie przyniosły dane o sprzedaży detalicznej. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,64 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
24.08.2017
Katarzyna Orawczak