Piętrzą się obawy. Komentarz walutowy 29.08.2017

Coraz więcej czynników przekłada się na słabość dolara. Kurs EUR/USD pokazał dziś wartość 1,20. Mnożą się pytania o przyszłość amerykańskiej gospodarki, bezpieczeństwa oraz polityki monetarnej Fed.

 

Huragan i próba rakietowa

Siła dolara wydaje się być już odległą przyszłością. Dzisiejsza sesja przyniosła kolejny spadek wartości tej waluty, co jest skutkiem niepewności związanych z konfliktem na linii USA- Korea Północna, ale również silnego huraganu mogącego przyłożyć się do spowolnienia gospodarki amerykańskiej, co z kolei może odsunąć Fed od kolejnych podwyżek. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,20 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Spadek złotego

Złoty pozostał relatywnie silny, choć wzrost awersji do ryzyka uwidocznił się również w parze EUR/PLN. Euro umocniło się, ale daleko mu do wartości prezentowanych jeszcze w ubiegły czwartek. Podczas dzisiejszej sesji zabrakło danych dla Eurolandu, pojawiły się natomiast informacje z Niemiec oraz Francji, które nie były dla rynku zaskoczeniem. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 4,26 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Szereg złych wieści

Kolejny spadek dolara, kolejne pytania o przyszłość tej waluty. Próba rakietowa w wykonaniu Korei Północnej, a także siła niszczycielskiego huraganu uderzyły dziś najsilniej w notowania amerykańskiej waluty. Pewien oddech dolarowi może przynieść Donald Trump, który ma zapowiedzieć w tym tygodniu nadchodzące zmiany w systemie podatkowym, jednak trudno powiedzieć czy inwestorzy będą jeszcze skłonni uwierzyć słowom. Dziś średnia wartość USD/PLN wyniosła 3,53.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Ku bezpiecznej przystani

Wzrost atrakcyjności bezpiecznych walut widoczny jest w parze CHF/PLN, gdzie doszło do wzrostu szwajcarskiej waluty. Krajowy kalendarz danych pozostał dziś pusty, jednak do końca tygodnia inwestorzy zdołają zapoznać się z kluczowymi publikacjami. W czwartek zaprezentowane zostaną informacje na temat PKB oraz inflacji. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,74 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Spadek zatrzymany

Funt brytyjski zdołał opanować spadek, do jakiego dochodzi od kilku. Mimo ustabilizowania sytuacji, kurs GBP zostaje osłabiony. Po wczorajszym Letnim Święcie Bankowym przyszedł dziś czas na pierwsze w tym tygodniu dane z tego kraju, mianowicie indeks cen nieruchomości. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,58 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
29.08.2017
Katarzyna Orawczak