Początek maja z indeksami PMI (komentarz walutowy 02.05.2017)

Weekend majowy to przede wszystkim publikacje indeksów PMI dla przemysłu. Wczoraj inwestorzy zapoznali się z danymi z USA, dziś natomiast uwaga skupiać się będzie na państwach Europy. Zwieńczeniem tygodnia będą natomiast wybory prezydenckie we Francji, które odbędą się 7. maja. 

 

Dziś dane z przemysłu

Początek maja skupia uwagę inwestorów na publikacji danych dotyczących sektora przemysłu. W poniedziałek indeksy PMI oraz ISM zostały zaprezentowane za oceanem, natomiast w trakcie dzisiejszej sesji szereg wiadomości napłynął ze starego kontynentu. Zainteresowanie wzbudzały dane z Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Strefy Euro. Na najważniejsze informacje trzeba będzie czekać jednak do końca tygodnia. W piątek inwestorzy zapoznają się z sytuacją na amerykańskim rynku pracy, natomiast w niedzielę odbędzie się II tura wyborów we Francji. Dziś średnia wartość EUR/USD wyniosła 1,09 .
EUR/USD

źródło: Bankier.pl

Francja wciąż ma znaczenie

Dzisiejsze publikacje są jedynymi danymi krajowymi zaplanowanymi na najbliższy tydzień. W związku z powyższym notowania złotego w nadchodzących dniach związane będą z nastrojami globalnymi. Emocje wzbudzą przede wszystkim wybory we Francji, które odbędą się już 7. maja. Warto przypomnieć, że wyniki pierwszej tury wywołały euforię w głównej parze walutowej i mocno wsparły wycenę polskiej waluty. Dziś średnia wartość EUR/PLN wyniosła 4,20 .
EUR/PLN
źródło: Bankier.pl

Indeksy z USA

Wczorajsze publikacje dotyczące przemysłu w Stanach Zjednoczonych okazały się być mieszane. Finalny indeks PMI wyniósł 52,8, natomiast ISM 54,8 . Dla kursu USD/PLN ważne jednak mogą okazać się wiadomości napływające z europejskiej sceny politycznej. Na piątek zaplanowana jest z kolei publikacja danych o rynku pracy. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,85 .
USD/PLN
źródło: Bankier.pl

Wiadomości krajowe

Kurs franka szwajcarskiego pozostaje relatywnie słaby. Pod koniec kwietnia wyniki I tury wyborów we Francji podbiły apetyt na ryzyko, przez co kurs CHF/PLN spadł do wartości odnotowanych w październiku. Dziś złoty zmierzył się z jedynymi danymi krajowymi na ten tydzień. Finalny indeks PMI dla przemysłu (przy prognozach na poziomie 53,9 wyniósł 54,1). Średnia wartość kursu franka osiągnęła dziś 3,87 .
CHF/PLN

źródło: Bankier.pl

Funt czeka na własne wybory

Wtorek przyniósł również informacje o przemyśle w gospodarce brytyjskiej. Indeks PMI dla tego kraju wyniósł 57,3. Dla Wysp kluczowe pozostają jednak wiadomości związane z Brexitem oraz zaplanowanymi na 8. czerwca przedterminowymi wyborami ogłoszonymi przez premier Theresę May. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,97 .
GBP/PLN

źródło: Bankier.pl
02.05.2017
Katarzyna Orawczak