Podsumowanie tygodnia 10-14.08.2015

Decyzja Ludowego Banku Chińskiego wprowadziła duże zamieszanie na rynku finansowym. Obniżenie kursu juana spowodowało osłabienie dolara, który dopiero na koniec tygodnia zaczął się nieznacznie umacniać. Ważnym wydarzeniem wpływającym na ruchy walut było podpisanie przez Grecję porozumienia z wierzycielami.

 

Euro przeważyło dolar

 
Główna para walutowa poniedziałek rozpoczęła na poziomie 1,09 a piątek skończy z dużym prawdopodobieństwem w okolicach 1,12. Dolar miał ciężki tydzień na parze z euro. Główną przyczyną spadku wartości amerykańskiej waluty należy doszukiwać się w decyzji Ludowego Banku Chińskiego, który drastycznie i nagle obniżył kurs referencyjny juana. Ta decyzja miała wpływ również na spadki na rynku surowców, a te z kolei na dalszą deprecjację USD wobec EUR. Publikację istotniejszych danych makroekonomicznych mieliśmy dopiero dziś, ale nie wsparły one za specjalnie dolara. Średnia wartość USD podczas dzisiejszej sesji wyniosła 1,11 EUR

EUR/USD

euro, dolar, kurs walut

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

Wyścigi PLN z EUR

 
Złotówka na parze z euro w minionym tygodniu nie miała lekko. Wspólna waluta w środę mocno zdominowała PLN wzbijając się do poziomu 4,20. Osiągnięcie przez Grecję porozumienia z wierzycielami wpłynęło na umocnienie euro. Złotówka jednak dzielnie walczyła i podczas czwartkowej sesji nastąpił spadek do wartości 4,16. Dziś niestety ta dobra passa została przełamana. Dane makroekonomiczne, mimo że były lepsze od oczekiwanych nie wsparły PLN. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,18 PLN.

EUR/PLN

euro, złotówka, kurs EUR/PLN

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Złotówka silniejsza na parze z dolarem

W lepszej sytuacji złotówka znajdowała się na parze z dolarem. Z wtorkowego poziomu 3,82 nastąpił spadek do 3,73 na koniec środowej sesji. Polska waluta skorzystała na niepewności rynku w związku z wprowadzonymi przez Chiny zmianami na ich walucie. Podczas wczorajszych i dzisiejszych notowań widać było wyraźne wyhamowanie tendencji spadkowej. Nerwowa atmosfera na rynku dobiegła końca i wszystko wraca do normy. Inwestorzy skupili się na analizie danych makro, które pozostają podstawą do podjęcia ostatecznej decyzji o podwyżce stóp procentowych w USA, która ma nastąpić najprawdopodobniej we wrześniu.

USD/PLN

dolar, złotówka, kurs walut

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Nie za wiele, ale tańszy

Notowania pary CHF/PLN w minionym tygodniu dały sporą nadzieję osobą posiadającym kredyt we frankach. Poniedziałek rozpoczynaliśmy w granicach 3,89 a piątek zakończymy być może w rejonie 3,84. Nie jest to jeszcze ten poziom, który byłby satysfakcjonujący w pełni, ale jesteśmy na dobrej drodze. Gdyby nie zawirowania na rynku globalnym, kurs tej pary mógłby zejść nawet w okolice 3,80. Szwajcarska waluta niestety należy do tych wrażliwych na wszelkie zmiany na skalę globalną. Paradoksalne jest jednak to, że w takich sytuacjach to właśnie ona jest uważana przez inwestorów za bezpieczną przystań. Średnia wartość CHF wyniosła dziś 3,84 PLN.

CHF/PLN

frank, frank szwajcarski, PLN

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

Zobacz nasze pozostałe komentarze walutowe!

14.08.2015
Trześniowski