Podsumowanie tygodnia 2-6.11.2015

Ekscytujący tydzień na rynku walutowym za nami. Największe zmiany nastąpiły na parze EUR/USD oraz CHF/PLN.

 

Trudny tydzień dla euro, ważny dla dolara

 
Amerykańska waluta w minionym tygodniu pokazała w jak świetnej jest formie. Zyskała na wartości zwłaszcza dzięki słabości euro. Utrzymujący się od dłuższego czasu trend spadkowy również w ostatnich dniach został lekko zahamowany przed najważniejszą w tym tygodniu publikacją makroekonomiczną. Na dane dotyczące zatrudnienia w sektorze prywatnym i pozarolniczym czekali wszyscy uczestnicy rynku. Notowania głównej pary walutowej wahały się w obszarze od 1,0832 do 1,1049. Średnia wartość dolara wyniosła dziś tuż przez publikacją wyżej wspomnianych danych 1,08 EUR.

EUR/USD

notowania dolara w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

 

Euro mimo wszystko nadal wysoko

 
Notowania pary EUR/PLN były w tym tygodniu bardzo zmienne. Przez pierwsze dwa dni euro utrzymywało się dość wysoko w przedziale 4,23-4,25. Po środowym wystąpieniu prezesa EBC nastawiła spora zmiana w notowaniach. Euro można było kupić poniżej 4 zł i 23 gr. Informacje o prawdopodobnym poszerzeniu programu QE nie osłabiły wspólnej waluty na zbyt długo, ponieważ w piątek EUR ponownie powróciło w okolice 4,24. Podczas dzisiejszej sesji średni kurs euro wynosił 4,25 PLN.

EUR/PLN

kurs euro w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1092,profile-wykresy.html

 

Dolar kolejny raz powyżej 3,91

Dolar po raz drugi w przeciągu dwóch tygodni przebił wartość 3,91. To oznacza tylko jedno – jest w pełni sił i jeśli dzisiejszy raport z rynku pracy będzie pomyślny możemy liczyć na kontynuacje wzrostu. Polski zloty nie miał szans w ostatnich dniach na umocnienie, tylko przez chwilę w środę przejął przewagę i kurs zszedł do 3,87. Duża liczba danych makro dla USA spowodowała, że rynek walutowy był pochłonięty tylko nimi. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,92 PLN.

USD/PLN

kurs dolara w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

 

Kupić franka, czy sprzedać?

Notowania szwajcarskiej waluty w minionym tygodniu nie za specjalnie ucieszyły osoby zainteresowane jego zakupem. Frank utrzymuje się dość wysoko. Wszystko za sprawą czynników ryzyka napływających z szerokiego rynku. Wielu inwestorów traktuje CHF jak bezpieczną przystań, do której ucieka w takim okresie jak teraz. Najniższy kurs oglądaliśmy w poniedziałek, był to poziom 3,88 natomiast najwyżej było dziś – za franka płaciliśmy grubo powyżej 3,92. Po dzisiejszej publikacji raportu z amerykańskiego rynku pracy być może sytuacja na parze CHF/PLN trochę się ustabilizuje.

CHF/PLN

średni kurs franka

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

 

06.11.2015
Aniela Agopsowicz