Podsumowanie tygodnia 25-29.05.2015

Miniony tydzień na rynku finansowym charakteryzował się dużymi wahaniami kursów. Można wymienić dwie główne przyczyny minionych spadków i wzrostów na walutach przede wszystkim związanych ze złotówką. Pierwszą z nich jest wygrana Andrzeja Dudy w II turze wyborów prezydenckich a drugą niekończący się temat greckich kłopotów finansowych.

 

Euro powoli idzie w górę

Notowania pary EUR/PLN w tym tygodniu doszły do wartości 4,14, która ostatni raz na rynku gościła w połowie marca. Zaczyna być zauważalny na tym parytecie trend wzrostowy. Duża zmienność towarzyszyła tej parze podczas praktycznie każdej sesji. Największy skok został zanotowany we wtorek, z poziomu 4,09 euro dotarło do 4,14. Dziś powyższa para poruszała się w przedziale 4,11 – 4,13. Duża ilość publikacji makro dla poszczególnych państw UE miała znaczący wpływ na kurs EUR. Finalny odczyt PKB dla Polski, który wyniósł 3,6% niestety mimo że był dobry, umocnił naszą walutę tylko chwilowo. Średnia wartość wspólnej waluty wyniosła dziś 4,11 PLN.

 

EUR/PLN

eurpln

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

 

Dolara wspierały dane makro, euro osłabiała Grecja

Główna para walutowa w porównaniu z innymi utrzymywała się najbardziej stabilnie. Przez ostatnie pięć sesji poruszała się w dość wąskim przedziale. Najniżej zeszła ona w środę osiągając poziom 1,0825, najwyżej znajdowała się w poniedziałek i była to wartość 1,1000. Ten tydzień można uznać za dobry dla dolara przede wszystkim dzięki optymistycznym danym makroekonomicznym. Jedynie wczorajszy wzrost ilości wniosków o zasiłki dla bezrobotnych mógł trochę zmartwić inwestorów. Na korzyść amerykańskiej waluty również działał brak porozumienia na linii Grecja – UE. Z ostatnich doniesień wynika, że negocjacje mogą się zakończyć już w tą niedzielę. Rynek finansowy wycenił dziś dolara średnio na 1,09 EUR.

 

EUR/USD

eurusd

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

 

Wzrost i spadek wartości dolara

Złotówka na parze z dolarem w minionym tygodniu najpierw się osłabiła, co było widoczne poprzez osiągnięcie wartości 3,81. Natomiast od środy obserwowaliśmy lekki spadek dolara, który podczas dzisiejszej sesji dotarł do poziomu 3,75. Ostatnio zbyt wiele czynników wpływało negatywnie na naszą walutę aby mogła się ona wzmocnić. Istotne zmiany mogą jeszcze nastąpić po publikacji wartości PKB dla USA. Średnia wartość USD wyniosła dziś 3,75 PLN.

 

USD/PLN

usdpln

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

 

Tydzień franka szwajcarskiego

Ostatni tydzień zdecydowanie należał do franka szwajcarskiego. Osiągnął on poziom, który ostatni raz oglądaliśmy w styczniu. Przełamanie bariery psychologicznej, którą do tej pory była wartość 4,00 PLN wprowadziła spore zamieszanie zwłaszcza wśród osób posiadających kredyty hipoteczne w tej walucie. Również wielu inwestorów niepokoi się tak przewartościowanym CHF. Podczas dzisiejszej sesji zanotował on lekki spadek za sprawą słabszej niż oczekiwano wartości PKB (z 1,9% spadł do 1,1%). Średnia wartość franka wyniosła dziś 3,98 PLN.

 

CHF/PLN

chfpln

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

 

 

Zespół ekantor.pl

Zobacz wszystkie nasze komentarze walutowe!

 

29.05.2015
Katarzyna Orawczak