KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

Darmowe konta osobiste

Darmowe konto osobiste. Zobacz, które banki nie wezmą od Ciebie pieniędzy

Banki w Polsce coraz częściej poszukują alternatywnych źródeł przychodów. Tracą na tym klienci, ponieważ to oni obciążeni zostają częścią kosztów. Era darmowej bankowości powoli zaczyna się kończyć, jednak to nie Read more
spod ze spadochronem, ekstremalnie, sport

Ekstremalny sposób na nudę

Jeżeli znudziło ci się zbieranie znaczków i żadne zwycięstwo w szachach nie przynosi już satysfakcji - może czas spróbować czegoś ostrzejszego? Sporty ekstremalne to świetna okazja do oderwania się od Read more

Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy) 03-07.10.2016


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Początek października przynosi ochłodzenie na rynku walutowym. Zarówno amerykańska gospodarka, jak i dolar wykazywały gotowość na grudniowe podwyżki stóp procentowych, jednak emocje wyciszane były oczekiwaniem na raport o sytuacji na rynku pracy. Niespodziewanie, na koniec tygodnia w centrum zainteresowania znalazł się funt, który odnotował gwałtowny spadek notowań.

 

 

Podwyżki znów pod znakiem zapytania

Od poniedziałku napływały korzystne informacje ze strony kondycji gospodarki USA. Pozytywnie wypadły zarówno wskaźniki obrazujące aktywność sektora usług, jak i przemysłu. Reakcja dolara na dane była jednak wyważona, ponieważ najważniejsze z punktu widzenia dalszych decyzji podejmowanych przez Fed, miały się okazać dzisiejsze payrollsy. Opublikowane po południu dane zaskoczyły inwestorów i okazały się słabsze od wcześniejszych prognoz, a to wsparło notowania euro, którego średnia wartość osiągnęła dziś 1,11 USD.

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Słabszy tydzień dla euro

Osłabienie europejskiej waluty przełożyło się również na jej relację względem złotówki. W połowie tygodnia euro osiągnęło szczyt na poziomie 4,31 PLN, natomiast dziś jego wartość w kulminacyjnym momencie spadła do 4,26. Na takie zachowanie wpłynęły nie tylko informacje z USA, ale również nastroje związane z niepewną sytuacją Deutsche Banku, słabszymi odczytami indeksów PMI w Strefie Euro i Niemczech, a także napięciem narastającym wokół Brexitu. Na koniec tygodnia euro zostało wsparte odczytami dotyczącymi wielkości produkcji w niemieckim przemyśle za sierpień, które przy prognozach 0,8% wyniosły w 2,5%. W związku z powyższym średnia wartość euro wyniosła dziś 4,27 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Dolar silny, ale spokojny

Od początku tygodnia dolar sukcesywnie pozycjonował w górę, co było związane oczywiście ze zwiększającymi się szansami na grudniowe podwyżki. Mimo, że w tym czasie amerykańska gospodarka dostarczyła silnych odczytów dotyczących sektora usług oraz przemysłu, to entuzjazm wyhamowywany był oczekiwaniami na dzisiejszy raport z sytuacji na rynku pracy, który jak się okazało nie zdołał przechylić szali w kierunku zacieśniania polityki monetarnej przez Fed. Słabsze od oczekiwań odczyty, ponownie skierują uwagę na dane makroekonomiczne, a także zbliżające się w Stanach Zjednoczonych wybory prezydenckie. Dziś średni kurs dolara osiągnął poziom 3,82 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Bez niespodzianek

Wartość franka szwajcarskiego jest dziś niższa niż w pierwszych dniach tygodnia, jednak droga złotówki do osiągnięcia takiego rezultatu nie była prosta, ponieważ obecna atmosfera na rynku może nie sprzyjać ryzyku. Na umocnienie się polskiej waluty mogła mieć wpływ, podjęta w środę przez RPP decyzja, o pozostawieniu stóp procentowych na poziomie 1,50%. Zaskoczenia nie było. Przynajmniej w tej kwestii. Niespodzianką natomiast okazały się słowa prezesa NBP, który zapowiedział, że stabilizacja stóp może się utrzymać nawet do początku 2018 roku. Dziś średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła 3,90 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank szwajcarski, złoty

Źródło: bankier.pl

Funt w opałach

Wypowiedziane w miniony weekend przez premier Wielkiej Brytanii słowa, zostały z niepokojem odebrane przez rynek i spowodowały utrzymującą się deprecjację funta, jednak nie był to koniec niespodzianek czekających na brytyjską walutę. Dziś w nocy funt w krótkim przedziale czasowym odnotował silny spadek wartości. Na takie zachowanie mógł mieć wpływ splot kilku czynników, takich jak wypowiedź prezydenta Francji zwiększająca obawy o twardy Brexit, omyłkowo wprowadzone do systemu zlecenie oraz mniejsza płynność na azjatyckich rynkach. W wyniku takich wydarzeń średnia wartość funta wyniosła dziś 4,72 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

07.10.2016 15:34
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000