Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy) 22-26.02.2016

Dane makroekonomiczne, wystąpienia publiczne przedstawicieli banków centralnych, wahania notowań ropy naftowej. To tylko kilka z czynników, które miały w tym tygodniu wpływ na kursy walut.

Walka dwóch największych walut o zysk

Wspólna waluta w ostatnim tygodniu lutego nie miała lekko. Po poniedziałkowym umocnieniu dolara przez kolejne dni stawiała silny opór, który w zasadzie został przełamany jedynie krótkotrwale w środę. Kurs EUR w tym dniu zszedł do poziomu 1,09. Wahania na rynku ropy naftowej i wystąpienia publiczne przedstawicieli banków centralnych z Europy oraz Stanów Zjednoczonych miały duży wpływ na notowania tych dwóch walut. Największe znaczenie dla inwestorów miały natomiast publikowane codziennie dane makroekonomiczne. Średni kurs euro podczas ostatniej sesji w tym tygodniu wyniósł 1,10 USD.

EUR/USD

dzisiejszy kurs euro w kantorze internwtowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

Euro pod presją

Miniony tydzień pokazał, że sentyment inwestorów do naszej waluty jest nadal pozytywny. Mimo środowego osłabienia złotego do wartości 4,37, piątkowy kurs poruszał się w okolicach wartości 4,34-4,45. Euro przez ostatnie pięć dni codziennie otrzymywało dawkę danych gospodarczych, które niestety w różny sposób wpływało na jego notowania. Również zawirowania wokół negocjacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską przyczyniały się w pewnym stopniu do osłabienia EUR. Średni kurs wspólnej waluty na zakończenie tygodnia wyniósł 4,35 PLN.

EUR/PLN

średni kurs euro w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1092,profile-wykresy.html

Duża zmienność w notowaniach pary USD/PLN

Amerykańska waluta mimo chwilowego umocnienia wobec złotego cały czas przejawia tendencję do spadku. Sytuacja amerykańskiej gospodarki nie jest jednoznaczna, co widać po rozbieżnościach w danych makro. Fed na najbliższym posiedzeniu będzie miał sporo do omówienia. Rynek w dalszym ciągu szacuje minimalne prawdopodobieństwo na podwyżkę stóp procentowym w pierwszym kwartale tego roku. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,97 PLN.

USD/PLN

kurs dolara w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Frankowe wahania

Notowania pary CHF/PLN należały do jednych z bardziej zmiennych. Początek zaczęliśmy od dołka na poziomie 3,94. Przez kolejne dwa dni szwajcarska waluta umacniała się wobec złotego dochodząc do wartości 4,02. Nasza waluta straty zaczęła odrabiać dopiero pod koniec wczorajszej sesji, czego efekty mieliśmy widoczne również dziś. Średni kurs CHF wyniósł w piątek 3,98 PLN.

CHF/PLN

dzisiejsze nototwania franka szwajcarskiego

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

26.02.2016
Trześniowski