Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy) 8-12.02.2016

Miniony tydzień charakteryzowały silne spadki na rynku ropy naftowej, które miały bardzo duży wpływ na kursy walut. Największe zmiany zostały zanotowane na głównej parze EUR/USD. Złoty najbardziej osłabił się wobec euro oraz franka.

Słaby tydzień dolara

Ciężki tydzień dla amerykańskiej waluty dobiega końca. Dolar nie miał lekko w ostatnich dniach. Euro codziennie zwiększało swoją przewagę wobec niego, sięgając w szczytowym punkcie poziomu bliskiego 1,14 USD. Głównym czynnikiem powodującym wzrost na EUR/USD była taniejąca ropa naftowa oraz wystąpienie prezes Fedu Janet Yellen przed kongresem Stanów Zjednoczonych. Przemówienie przewodniczącej Rezerwy Federalnej nie spowodowało jednak trwałego umocnienia USD. Nie powiedziała ona niestety nic, co zmieniłoby kierunek notowań głównej pary. Dopiero dziś kurs euro wyraźnie wyhamował, a jego średni kurs wyniósł 1,13 USD.

EUR/USD

średni kurs euro w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

Złoty pod presją globalnych czynników

Notowania pary EUR/PLN w minionym tygodniu były bardzo zmienne. Kurs euro wahał się w przedziale 4,39-4,46. Tak duża rozpiętość zmian była spowodowana negatywnym nastrojem na rynku walutowym. Złoty w ostatnim czasie bardziej reagował na to, co działo się na globalnym rynku niż na lokalnym. Doskonale ukazuje to dzisiejszy brak reakcji na odczyt dynamiki PKB, która wskazuje na duży wzrost gospodarczy naszego państwa. Średni kurs euro na zakończenie tygodnia wyniósł 4,40 PLN.

EUR/PLN

dzisiejszy kurs euro w kantorze internwtowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

Dobry tydzień na parze z dolarem

Najlepiej sytuacja złotego wygląda na parze z dolarem. Mimo lokalnych wzrostów, od połowy stycznia na tej parze utrzymuje się tendencja spadkowa. Polska waluta w minionym tygodniu umocniła się wobec dolara aż o 11 gorszy. Warto skorzystać już dziś z takiego kursu, ponieważ PLN w dalszym ciągu jest bardzo wrażliwy na wszelkie niepokojące doniesienia polityczne, czy gospodarcze. Średni kurs USD podczas ostatniej sesji w tym tygodniu wyniósł 3,90 PLN.

USD/PLN

kurs dolara w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Koniec tygodnia powyżej 4,00

Kurs franka podczas ostatnich pięciu sesji wahał się w przedziale 3,96-4,05. Oprócz ogólnoświatowych czynników ryzyka na parę CHF/PLN wpływ miały zawiłości związane z projektem ustawy o pomocy dla „frankowiczów”. Wg opinii NBP wprowadzenie rozwiązania zaproponowanego przez Kancelarię Prezydenta może zbyt mocno obciążyć sektor bankowy oraz doprowadzić do osłabienia złotego. Średni kurs CHF podczas piątkowego handlu wyniósł 4,00 PLN.

CHF/PLN

średni kurs franka w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

 

12.02.2016
Trześniowski