Podwyżka stóp niewykluczona, ale co dalej… (komentarz walutowy 06.03.2017)

Piątkowe słowa Janet Yellen sprawiły, że marcowa podwyżka stóp procentowych jest coraz bardziej prawdopodobna. Uwaga inwestorów skierowana będzie w nadchodzących dniach na dane napływające z USA, które odegrać mogą decydującą rolę podczas podejmowania decyzji w tej sprawie.

 

Po przemówieniach czas na dane

W piątek wieczorem inwestorzy zapoznali się ze stanowiskiem poszczególnych przedstawicieli Fed odnośnie zaplanowanego na 15. marca posiedzenia w sprawie stóp procentowych. Kluczowe znaczenie miała przede wszystkim postawa prezes Rezerwy Federalnej, Janet Yellen. Według szefowej banku zacieśnienie polityki pieniężnej jest możliwe, o ile nie zawiodą dane gospodarcze. Część z nich zostanie przedstawionych dziś po południu, jednak rynek przed wszystkim będzie wyczekiwał raportu o sytuacji na rynku pracy w USA, a także informacji o inflacji. Dziś średnia wartość kursu EUR/USD wyniosła 1,05.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Wybory w Europie coraz bliżej

W Europie coraz więcej uwagi zaczynają przykuwać wiadomości dotyczące wyborów prezydenckich we Francji, których pierwsza tura ma się odbyć 23 kwietnia. Z kolei w trakcie dzisiejszej sesji z Eurolandu napłynęły dane dotyczące oczekiwań inwestorów. Indeks Sentix dla Strefy Euro przy prognozach 18,5 wyniósł 20,7. Jutro natomiast zostanie przedstawiony finalny odczyt PKB za IV kwartał. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 4,30 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Nie było zaskoczenia

Piątkowy spadek notowań dolara zaowocował tym, że w kulminacyjnym momencie wartość tej waluty sięgnęła 4,04 PLN. Dziś ruch jest ten wycofywany. Zachowanie amerykańskiej waluty może zaskakiwać, ponieważ sygnały płynące ze strony Fed sugerują możliwą podwyżkę w marcu, a to w teorii powinno opowiedzieć się za mocniejszym dolarem. Rynek mógł się jednak spodziewać takiej postawy Janet Yellen, po wcześniejszej wypowiedzi Williama Dudleya. Zabrakło również informacji na temat ilości i tempa podwyżek w najbliższych miesiącach. Dziś średnia wartość dolara osiągnęła 4,07 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Interwencja słowna

Podobnie, co w parze z dolarem prezentuje się dzisiejsza relacja w złotego ze szwajcarską walutą, gdzie frank próbuje skorygować piątkowy spadek wartości. Oprócz ogólnoświatowych nastrojów, rynek zarejestrował również informacje napływające ze strony banku szwajcarskiego. Thomas Jordan z SNB zwrócił uwagę na “przewartościowanie waluty” i zakomunikował, że w razie konieczności bank gotowy jest interweniować. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 4,03.
CHF/PLN

CHF,PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Będą twarde warunki

Mimo, że dziś doszło do aprecjacji brytyjskiej waluty, to jej notowania wciąż nie zdołały przekroczyć wartości 5,00 PLN. Uwagę inwestorów mogły zwrócić słowa ministra finansów Philipa Hammonda, który zauważył, że przy obecnej sytuacji gospodarczej, rząd może sobie pozwolić na twardsze negocjacje z UE w sprawie Brexitu. Dziś średni kurs funta wyniósł 4,98 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
06.03.2017
Katarzyna Orawczak