Polityka pieniężna banków. Komentarz walutowy 06.09.2017

W Polsce niespodzianki nie było. RPP pozostawiła stopy procentowym na dotychczasowym poziomie. W czwartek rozmowy nad polityką pieniężną toczyć się będą w ECB. Dziś rynek czeka jeszcze na dane z USA.

 

ECB o programie QE

Na dzień przed tak ważnym wydarzeniem, jakim jest jutrzejsze posiedzenie ECB w sprawie stóp procentowych, inwestorzy wciąż opowiadają się po stronie euro. Nie można wykluczyć, że Mario Draghi po raz kolejny stłumi rynkowe oczekiwania dotyczące redukcji programu QE. Za słabością dolara stać mogą natomiast “gołębie” słowa członków Fed. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,19 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Sytuacja EUR/PLN

Euro skorygowało swoją pozycję względem złotego, jednak warto zauważyć, że mimo to polski złoty, w porównaniu do początku roku, pozostaje walutą relatywnie silną. W dzisiejszym kalendarzu zabrakło danych z całej strefy, jednak rynek zapoznał się z wynikami zamówień w niemieckim przemyśle. Inwestorzy pozostają skupieni jednak na jutrzejszym posiedzeniu banku centralnego. Dziś średni kurs EUR/PLN wyniósł 4,24.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Huragan osłabi dolara?

Inwestorzy czekają na dzisiejsze dane z USA, jednak ewentualna reakcja na ewentualny pozytywny odczyt może być ograniczona niepewnością, co do przyszłych odczytów, a także „gołębią” postawą reprezentantów Fed. Równocześnie do Stanów Zjednoczonych zbliża się kolejna siła w postaci huraganu Irma. Wciąż także wiele obaw na rynku wywołuje sytuacja w Korei Północnej. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,55 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Decyzja RPP

RPP poinformowała o decyzji w sprawie wysokości stóp procentowych. Zgodnie z tym, czego można się było spodziewać, pozostały one niezmienione. O godzinie 16:00 zostanie zaprezentowany komunikat z posiedzenia. Choć wśród decydentów pojawiają się “jastrzębie” głosy, to rynek nie spodziewa się zbyt szybkiego zacieśniania polityki w kraju. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,71 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt mocniejszy

Funt zdołał w trakcie wczorajszej sesji umocnić swoją pozycję i dziś ruch ten jest kontynuowany, co wynika przede wszystkim z sytuacji na szerokim rynku. Dziś bowiem nie zostały zaprezentowane żadne dane z Wielkiej Brytanii. Publikacje zaczną pojawiać się dopiero jutro. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,63 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
06.09.2017
Katarzyna Orawczak