Poniedziałek bez większych zmian. Komentarz walutowy 09.10.2017

Poniedziałek, zwłaszcza pod względem makroekonomicznym, prezentuje się sennie. Do południa inwestorzy zdołali się zapoznać ze wszystkimi danymi zaplanowanymi na dziś. Rynek pozostaje pod wpływem piątkowych publikacji oraz utrzymujących się napięć geopolitycznych.

 

Oczekiwania względem Fed rosną

Zaprezentowane w piątek dane pochodzące z amerykańskiego rynku pracy, okazały się być mieszane. Jednak wzrost płac przeważył szalę w kierunku zwiększenia oczekiwań wobec działań Fed. Znaczny spadek w zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym wiązany jest natomiast z huraganami jakie przeszły nad USA. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,17 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Bez większych zmian

Po weekendzie spokój panuje w parze EUR/PLN, a kalendarz makroekonomiczny nie dostarczył argumentów, by spokój ten zaburzyć. W trakcie dzisiejszej sesji zaprezentowane zostały dane na temat niemieckiej produkcji przemysłowej (wynik powyżej prognoz) oraz indeks Sentix dla Strefy Euro. Nastroje wśród europejskich inwestorów są coraz lepsze. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,30 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Obawy i nadzieje

Z jednej strony dolar ma powody do wzrostu w związku z rosnącymi oczekiwaniami, co do trzeciej podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku. Z drugiej widmo kolejnych prób bombowych przeprowadzanych przez Koreę Północną może powodować odwrót od amerykańskiej waluty. Kurs USD/PLN odnotowuje nieznaczny spadek. Dziś średni kurs tej pary walutowej wyniósł 3,66 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

W Polsce bez danych

W ślad za dolarem podąża frank szwajcarski , który odnotowuje ruch w kierunku południa wykresu. W dzisiejszym, ubogim kalendarzu makroekonomicznym, zabrakło również informacji z kraju. Dane z Polski pojawią się dopiero pod koniec tygodnia. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,74 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt w górę

Odreagowanie po słabszym tygodniu widoczne jest dziś na wykresie funta, co może mieć związek z uspokojeniem emocji wokół Theresy May. Pod względem makroekonomicznym tydzień dla tego kraju rozpocznie się jutro. Inwestorzy zapoznają się m.in. z wynikami produkcji przemysłowej. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,82 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
09.10.2017
Katarzyna Orawczak